Sonbahar işte şimdi geldi: Turşu nasıl kurulur?

  0
  15

  Kışın tüm yemeklerin yanında tüketebildiğimiz, aynı zamanda sağlıklı olan turşuları kurma zamanı geldi. Bu adımları takip ederseniz gurmelerin bile beğeneceği turşuları yiyeceksiniz! İşte turşu kurmanın püf noktaları…

  1En güzel turşu sonbahar ayında yapılır


  Turşuyu yazın, ilkbahar, kış aylarında değil sonbahar ayında kurmaya başlayın. Yazın yapılan turşular sıcaktan dolayı hızla olgunlaşır ve hızla bozulur.

  2Daha sert sebzeleri tercih edin

  Birçok sebzeden hatta neredeyse tüm sebzelerden turşu kurulabiliyor. Kurmadan önce ilk yapmanız gereken sert ve taze sebzeleri seçip almanız. Yumuşak olan sebzeler hemen bozulur eğer sebzelerinizde çürük kısımlar varsa onları çıkarmayı unutmayın.

  3Sabırsız olanlar için

  Turşuyu sevenler burayı iyi okusun! Çabuk olgunlaşması için, turşunun içine suyunun nüfuz etmesini hızlandırabilirsiniz. Sebzelere açacağınız küçük delikler bunu sağlayacaktır.

  4En önemlisi: kaya tuzu

  Normal tuz değil, kaya tuzu kullanmalısınız. Mayalanmayı hızlandırır ve tuzlu tadını tam kıvamında verir.

  5Hangi suyu kullandığınız önemli

  Tuz ve sirke miktarını arttırmak için kullanılan suyun musluk suyu olması tavsiye edilmiyor. İçme suyu kullanmak daha güvenli şekilde turşunuzu tüketmenizi sağlar.

  6Cam kavanoz en sağlıklısı

  Pet şişede yapıldığını çok fazla görsek de plastik çevre için ne kadar zararlı olduğunu anlatmaya gerek yok… Cam kavanozlar kimsayal reaksiyona girmesini engellediği ve çevre ile uyumlu olduğu için kullanılmalıdır.

  7Ters çevirmezsen her şey biter


  Turşuların fermente olabilmesi için hiç hava almayan bir ortamda kalması gerekir. Kavanozları ters çevirerek koyarsanız ve kapağını hiç açmazsanız harika turşular yiyebilirsiniz.