More
  Ana SayfaDÜNYASon Dakika... Avrupa'da Aşı Krizi! O Aşıyı Tüm Ülkeler Yasaklıyor! AstraZeneca Aşısı...

  Son Dakika… Avrupa’da Aşı Krizi! O Aşıyı Tüm Ülkeler Yasaklıyor! AstraZeneca Aşısı Zararlı Mı?

  İrlanda’nın Oxford Üniversitesi ile beraber çalışarak ortaya çıkadığı Oxford Üniversitesi ilaç firmasının adını alan AstraZeneca aşısı hakkında ortaya atılan iddialar tüm Avrupa ve dünyada yankı uyandırdı. Aşının yetişkinlerde kan pıhtılaşmasına neden olduğu iddia edildi. Bunun duyumasının ardından AstraZeneca aşısı kullanan ülkelerden ve aşı firmasından peş peşe açıklamalar geldi. AstraZeneca Aşısı Zararlı Mı? sorusu herkesin kafasını karıştırdı.

  Avrupa’da aşı krizi derinleşmeye devam ediyor. İrlanda Ulusal Aşılama Danışma Komitesi (NIAC) geçtiğimiz hafta Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısının kullanımının geçici olarak durdurulması gerektiğini ortaya koymuştu. Bu kararı Norveç’te bazı yetişkinlerde kan pıhtılaşmasına yol açtığı yönündeki raporlara dayandırmıştı.

  Yetkililer Norveç’te AstraZeneca aşısı olan üç yetişkinin kanama, kan pıhtıları ve düşük kan trombosit sayısı gibi şikayetlerle hastanede tedavi gördüklerini anlattılar. İrlanda Sağlık Bakanı Stephen Donnelly, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak Kovid-19 aşısının kullanımının geçici olarak durdurulmasının, önceki gün Norveç’ten gelen yeni bilgilere dayandığını ve NIAC’ın tavsiyesinin tedbir amaçlı olduğunu ifade etti.

  AstraZeneca Firmasından Açıklama!

  Yaşanan gelişmelerin ardından AstraZeneca firmasının sözcüsü de bir açıklama yaptı. Sözcü yapılan analizlerde aşının kanın pıhtılaşmasına neden olacak herhangi bir duruma rastlamadıklarını anlattı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da ortaya atılan iddialara cevap verdi. Ajansa göre aşının faydaları risklerinden daha fazla. Bununla beraber yapılan açıklamada pıhtılaşma vakalarının çok az sayıda olduğu ifade edildi. Avrupa ülkelerinde 9 Mart itibarıyla uygulanmaya başlanan AstraZeneca aşısı olan 3 milyon kişinin, 22’sinde pıhtılaşma vakasına rastlandığı öğrenildi. Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya ve Bulgaristan, Hollanda, Almanya gibi ülkeler AstraZeneca aşının geçici olarak durdurduklarını açıkladılar.

  Dünya Sağlık Örgütü incelemelerin devam edeceğini vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris de “AstraZeneca, kullanılan diğer aşılar gibi mükemmel bir aşıdır. Kullanılmaması için hiçbir neden yok. Ölümlerle ilgili verileri inceledik. Bugüne kadar aşılamadan kaynaklandığı kanıtlanmış bir ölüm olmadı.” dedi.

   

  En Çok Okunanlar