More
  Ana SayfaYaşamSokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebiliriz?

  Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebiliriz?

  Aslında sokaktaki hayvanlarımızın sadece kışın yaşamları zorlaşmıyor. Aynı şekilde yaz aylarında da susuzluktan ve açlıktan yaşamları son bulabiliyor. Kış ayları bazen olduğundan daha fazla soğuk ve çetin geçebiliyor. İnsanlar üşüdüklerini dile getirip yardım isteyebiliyorlar. Peki ya bizim dilini anlamadığımız canlılar? Bizimle konuşamadıkları yardıma ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Bu yazıda sokaktaki hayvanlar için yapılabilecek yardımları derledik. Bu yardımları alışkanlık haline getirmek onların hayatlarını kurtarabilir.

  1)Mama Almak Zorunda Değilsiniz, Evde Pişmiş Artmış Yemeklerinizi Verebilirsiniz.

  Havanın soğuması ve yağışların başlamasıyla sokak hayvanlarının yemek bulması zorlaşıyor hatta imkansız hale geliyor. Özellikle karın ve yağmurun yağması onların açık havada bulunamaması dolayısıyla yemek yiyememelerini demektir. Belli bir süre yemek yemeyen hayvanlar maalesef açlıktan hayatlarını kaybediyor. Ama kapımızın önüne bir tas ve yemek koymak, onların yaşamalarına yardımcı olur. Bizim için zor olmayan bu davranış, onların hayatlarını kurtarabilir. İlla gidip mama almaya gerek yok hayvanlar bizim yediğimiz çoğu yemeği yiyebiliyorlar. Aynı zamanda kuşlar için de camınızın önüne kuş yemi, buğday, bulgur gibi yiyeceklerden koyabilirsiniz. Size söyleyemeseler de minnettar olacaklardır.

  2)Korunmaları İçin Bir Yer Ayarlayabilirsiniz.

  Yemekten sonra en büyük ihtiyaçları, barınacak yerdir. İllaki tahtadan yapmak zorunda değilsiniz-imkanınız varsa tahtadan yapmak daha dayanıklı olacaktır.-Karton kutudan da yapabilirsiniz. İçine kullanmadığınız battaniye, atkı ya da herhangi bir örtü örterek, içine uçmaması için taş koyarak ve kutuyu torba ile kaplayarak(ki yağmur suyu gelirse kutu korunsun) onlara çok büyük yardım edebilirsiniz.

  3) Isınmalarını Sağlayabilirsiniz.

  Eğer bir ofisiniz ve etrafında hayvanlar varsa arada bir içeri alarak biraz ısınmalarını sağlayabilirsiniz. Bu mümkün değilse kar ve yağmur yağışı sırasında apartman kapılarınızı açık bırakabilirsiniz. Sizin yağışlı zamanlarda kaçıp gidebileceğiniz eviniz var peki ya onların? Çoğu zaman emin olun ısındıkları zaman gideceklerdir. Çoğu zaman haberlerde de gördüğümüz kedilerin kaputa girme olayını da göz ardı etmeyelim. Yapmanız tek şey araba binmeden önce kontrol etmek.

  4)Yaralı Hayvan Gördüğünüzde Belediyeye Bildirin.

  Özellikle kaputa girmelerinden ya da yemek bulmak uğruna yaralanabiliyorlar. Böyle durumlarda belediyeye haber vermek ya da vaktiniz varsa en yakındaki veterinere götürmek hayatlarını kurtarabilir.

  Hayvanlar Konusunda Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  • Salam sosis gibi işlenmiş gıdalar onlar için tam olarak sağlıklı değil.
  • Hayvanlar mikroplu ya da pireli değildir. Örneğin kedilerin dilleri kendilerini temizlemeleri için özel yapıdadır.
  • Hayvanlar durduk yere saldırmaz.
  • Sokak hayvanlarına kuru ekmek vermek doğru değildir. O taş gibi ekmeği yiyemezler.
  • Sokak hayvanları duygusuz değildir. Bizi anlarlar sadece bizim anlayacağımız şekilde cevap veremezler.
  • Kediler nankör değildir. Hayvanların insanlar gibi bağ duyguları yoktur. Kediler hastalandığında veya yaralandığında saklanırlar.
  • Köpeklere kemik verilmemelidir. Özellikle pişmiş etin kemiği çok serttir ve canlıya zarar verebilir.
  • Kedilere süt verilmemelidir. Kediler laktozu tam olarak sindiremezler. Bunun yerine kefir, tuzsuz peynir, yoğurt, haşlanmış yumurta verilebilir.
  • Kara kedi uğursuzluk getirmez. Bu düşünce batıldır, hurafedir.

  Daha sayılacak çok sayıda madde bulunmakla beraber özet geçmek gerekirse, yapabildiğimiz kadar onlara yaşamaları için yardımda bulunmalı, eğer ki korkuyorsak uzak durarak yardım etmeli ve en önemlisi onlara zarar vermemeliyiz!

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın