More
  Ana SayfaGenelŞişkinlik Nasıl Geçer? Şişkinliğe Ne iyi Gelir?

  Şişkinlik Nasıl Geçer? Şişkinliğe Ne iyi Gelir?

  Karında şişkinlik pek çok kişinin hayatının belli bir döneminde mutlaka görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman kendini tokluk hissi ve yutkunma sıkıntısı ile gösterir. Çok yaygın bir rahatsızlık olan şişkinlik nasıl geçer? Şişkinliğe ne iyi gelir

  Dünya üzerinde milyonlarca insanın en büyük sağlık sorunlarından biri şişkinliktir. Yutkunma zorluğundan tutun da mide ağrısına kadar pek çok soruna neden olabilir. Ortaya çıkmasında farklı nedenler söz konusu olabileceği gibi bu sorun genellikle tüketilen besinlerle alakalıdır. Ancak, gün içinde özellikle kahvaltılarda yiyeceğiniz bazı besinlerle bu sorundan kurtulabilir ve gününüzü güzel geçirebilirsiniz. 

  Midede yaşanan şişkinliğinde en büyük sebeplerinden biri yukarıda belirttiğimiz gibi tüketilen gıdalardır. Yanlış beslenme şişkinliğin tetikleyicilerinden biridir. Bunlarla beraber çok hızlı yemek, yediklerinizi çiğnememek, çok fazla tuz tüketmek, yeterince su içmemek, aşırı lif alımı, sık sık gazlı içecekler tüketmek şişkinliğe yol açar. 

  Ayrıca hava yutmak, kabızlık, bağırsak hastalıkları, mide tembelliği, laktoz intoleransı gibi sorunlarda şişkinliğin artmasına ve kolay kolay geçmemesine neden olabilir. Uzmanlar tüketeceğiniz bazı gıdalar sayesinde şişkinlik sorunundan kolaylıkla kurtulabileceğinizi söylüyor. Şişkinliğe ne iyi gelir sorusunun cevabı olabilecek besinleri derledik. 

   

  ANANAS

  Midenizde oluşan ve bir türlü geçmek bilmeyen şişkinliğin sebebi vücuduzun fazla tuz tutmasından kaynaklanabilir. Eğer böyle bir durum varsa kahvaltılarda yüksek potasyumlu yiyecekler tüketmeniz öneriliyor. Böyle besinlerin en sağlıklı olanı olan ananas midenizde oluşan şişkinliğin yok olmasında sizlere büyük destek sağlıyor. Potasyum vücutta tutulan tuzun yok olmasına yardımcı olur. Ananas da potasyum açısıdan zengin bir meyvedir.

   

  YULAF EZMESİ

  Diyetlerde sık tüketilen bir besin olan yulaf aynı şekilde şişkinliğin ortadan kalkması içinde önemli bir besin kaynağı. Yulaf ezmesi çözülebilen bir liftir ve mide sorunlarına iyi gelir. Yulaf ezmesi yumuşak bir yapıya sahiptir bu nedenle mide tarafından kolaylıkla çözülebilir. 

   

  MUZ

  Şişkinliğin en büyük düşmanlarından biri çözünebilen lifler ve potasyumdur. Muz bu her iki özelliği de barındıran oldukça sağlıklı ve mideyi koruyan bir meyvedir. Kabızlıktan ya da sıvı tutumuna bağlı olan şişkinlikten kaynaklanan sorunların çözülmesine yardım eder. 

   

  SU 

  Her derde deva olan su tüketimi çok önemlidir. Su içmek sadece şişkinliğe iyi gelmez pek çok sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi mideyi rahatlatır. Suyunuzun içine birkaç damla limon koyarsanız size daha faydalı olacaktır.

  En Çok Okunanlar