Yaz tatiliniz kabusa dönüşmesin: Güneş yanıklarıyla nasıl baş edilir?

Hepimiz yazın gelmesini, denize girip gönlümüzce eğlenmeyi dört gözle bekliyoruz.

Yaz tatiliniz kabusa dönüşmesin: Güneş yanıklarıyla nasıl baş edilir?

Ancak tüm yıl planı yapılan, bize hayaller kurduran ve muhteşem olmasını istediğimiz tatil günleri, bazen güneş yanıkları nedeniyle bir kabusa dönüşebiliyor. Bu nedenle, oldukça acı verici olabilen güneş yanıklarıyla doğru şekilde baş etmeyi bilmek de önem kazanıyor. Eğer siz de güneş yanıklarından dolayı tatil boyu acı çekmek istemeyenlerdenseniz, aşağıda yer verdiğimiz önerilere göz atmanızı öneririz:

Güneşte kalmayın
En önemli kuraldan başlayalım: güneşte uzun süre kalmayın. Aslında çok basit gibi görünse de, pek çoğumuz bu önemli noktayı unutabiliyoruz. Cildimizde güneş yanığını fark ettiğimiz andan itibaren güneşte kalmamaya özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü halihazırda zarar görmüş derinin güneş altında beklemesi, yanan bölgenin daha da kötüleşmesine neden olacaktır.


Ağrı kesici alabilirsiniz
Hastaneye gidecek kadar ağır olmayan yanık durumlarında ağrı kesici kullanmak acınızı hafifletebilir. Güneş yanığına, uzun süre güneş altında kalınması nedeniyle baş ağrılarının eşlik etmesi halinde de yine ağrı kesiciler faydalı olabilir.


Soğuk suyla banyo
Yanan deriyi soğutmak önemlidir. Bu yüzden soğuk suyla yapacağınız bir banyo güneşten yanan cildinize oldukça iyi gelebilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, duş altında beklemek yerine mümkünse küvette banyo yapmanız. Çünkü duş başlığından gelen tazyikli su altında beklemek, cildinize zarar verebilir. Ayrıca deriyi kurutacağı için sabun kullanmadığınızdan da emin olmalısınız.


Losyon kullanmayı ihmal etmeyin

Banyodan sonra ve ihtiyaç duyduğunuz her an nemlendirici losyon kullanın. Kullanacağınız losyonu seçerken dikkat etmeniz gereken şey, aldığınız ürünün nemi içinde hapsetme özelliğinin olmasıdır. Ayrıca piyasada bulunan bazı vitamin içerikli losyonlar da, cildinizdeki yangıya iyi gelebilir. Asla kullanmamanız gereken losyonlarsa, içinde herhangi bir petrol ürünü olanlar.


Su için
Güneş yanıkları, damar genişlemesine neden olur. Bu ise cildin su hızlı bir şekilde su kaybetmesine yol açar. Bu nedenle olası bir dehidrasyon, halsizlik ve hatta güneş çarpması durumuna karşı bol su tüketmeniz gerekir.


Kabarcıklara dokunmayın
Güneşten yanan bölgede kabarcıklar olduğunu fark ettiyseniz, bunlara dokunmaktan mümkün olduğunca kaçının. Kabarcıkları soymak ya da patlatmak kalıcı yara izlerinin oluşmasına neden olabilir. Losyon sürerken dahi bunlara dokunmamaya çalışın.


Hastaneye gitmeniz gerekebilir
Güneş yanıklarının çoğu, evde tedavi edilebilir türdendir. Yanan bölgede birkaç kabarcık olsa bile yukarıda saydığımız soğuk banyo, losyon gibi yöntemlerle birkaç gün içinde kontrol altına alınabilir. Ancak cildinizde çok fazla kabarcık görüyor, ya da mide bulanması, ateş ve üşüme gibi semptomlar yaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda var.

Güneş yanıklarıyla baş etmek için yukarıda sıraladığımız önerilerden faydalanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken, güneşe çıkmadan önce mutlaka etkili bir güneş kremi kullanmak olmalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve olası güneş yanıklarını engellemek adına sadece güneşlenirken değil, güneşe maruz kalacağınız her an güneş kreminizi sürmeli ve koruma özelliğini kaybedeceği için her yıl yeni bir krem aldığınızdan emin olmalısınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER