Seyahat ederken güzel ve havalı fotoğraflar çekebilmenin püf noktaları!

Tatile gittiğimizde, yeni yerler görmenin heyecanıyla hepimiz o anı ölümsüzleştirmek ve paylaşmak isteriz.

Seyahat ederken güzel ve havalı fotoğraflar çekebilmenin püf noktaları!

Sosyal medyanın aktif olarak kullanıldığı, teknolojinin iyiden iyiye geliştiği günümüzde, çektiğimiz fotoğrafların akılda kalır, güzel ve havalı olması da bizim için önemini hayli arttırdı. Ancak şimdiden belirtelim ki; çektiğiniz fotoğrafların estetik olması için profesyonel fotoğraf makinesi kullanmanız şart değil. Uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle siz de göze hoş gelen ve havalı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kadrajınızı belirleyin
Fotoğraf karesini estetik gösteren en önemli unsurların başında kadraj gelir. Fotoğrafınızın düz olması için makinenizi ya da telefonunuzu da düz tutmalısınız. Fotoğraf içerisinde yer alan bir nesnenin odak olabilmesi için nesnenin tamamını almalı, alt ve üst kısımlarından eşit miktarda boşluk bırakmaya özen göstermelisiniz. Fotoğraf çekimi yaparken daha net kareler elde etmek içinse mümkün olduğunca zoom yapmamanızda fayda var.

Işığa dikkat edin
Ters ışıkta çekilen fotoğraflarda istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Güneşi ya da ışığı arkanıza alarak çektiğiniz manzara fotoğraflarında daha estetik görüntüler elde edersiniz. Güneş ışığının etkisinin en az olduğu zamanlar gündoğumu ve günbatımıdır. Günün ilk ışıklarıyla beraber uyanıp bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Doğru kareyi yakaladıktan sonra manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın.

Aşırı filtre kullanmayın
Fotoğraflarınızı paylaşmadan önce farklı filtrelerle nasıl durduğuna bakabilirsiniz; ancak fotoğrafınızın doğallığını bozmamaya dikkat edin. Küçük bir dokunuşla güzel olabilen bazı kareler, filtre yoğunluğu nedeniyle olduğunun aksine estetikten uzak durabilir. Önemli olan nerede ve kiminle olduğunuzdur. Fotoğrafınızın bir anı olarak kalması yeterlidir. Bu nedenle fotoğraflarınıza yapay bir görüntü vermeyin.

Özgür olun
Fotoğraf çekerken farklı açıları deneyin, bu konuda kendinizi ve kadrajınızı kısıtlamayın. Güzel bulduğunuz bir manzarayı, objeyi ya da ağacı farklı açılardan çekin ve karşılaştırın. Çektiğiniz fotoğraftan memnun kalmasanız bile, nasıl olması ya da olmaması gerektiği konusunda fikriniz oluşacaktır. Farklı bakış açıları kazanmak ve orijinal fikirler üretebilmek için seyahat hesaplarını, profesyonel fotoğrafçıları takip etmeniz de fayda sağlayabilir.

Kompozisyon oluşturun
Manzara fotoğraflarında ve kendinizin yer aldığı fotoğraflarda yaratıcı yönünüzü kullanarak kompozisyon oluşturabilirsiniz. Kadrajınıza farklı nesneleri dahil ederek estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Burada önemli olan farklılıklardan anlamlı bir bütün oluşturmaktır.

Fotoğrafını çektiğiniz güzel anlar, fotoğraf albümünde bir ömür boyu saklı kalacak ve size o özel anı hatırlatacak. Hatta bu sayede ileriki zamanlarda, geçmişe doğru kısa süreli yolculuklara çıkacak ve o an hissettiklerinizi belki de tekrar hissedeceksiniz. Bu yüzden ya da başka nedenlerle siz de seyahatlerinizde güzel ve estetik fotoğraflar çekmek istiyorsanız, yukarıda sıraladığımız noktalara mutlaka dikkat edin.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER