En ünlüsünden en az bilinen Türkiye’deki milli parklar

Türkiye’nin doğal güzellikler açısından dünyada sayılı ülkeler arasında olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

En ünlüsünden en az bilinen Türkiye’deki milli parklar

Yedi farklı bölgede, buralara özgü iklim özellikleriyle sayısız doğal hazineye ev sahipliği yapan ülkemizde, bu nedenle birçok milli park da var. Doğal alanların koruma altına alındığı milli parklar; aynı zamanda vahşi yaşamın da büyük oranda devam ettiği ve doğa sporlarıyla ilgilenenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerdir. Türkiye’de ise şu an 40’tan fazla milli park mevcut. Yazının devamında bu parklardan bazıları hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı
Antalya’da bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı; içinde bir kanyon, bir antik kent, bir akarsu, bir orman, bir çay ve çeşitliliğiyle görenleri büyüleyen bir ekosistem barındırmaktadır. 14 km uzunluğundaki kanyon, Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir. Rafting yapanlar tarafından sıkça tercih edilen Köprülü Kanyon Milli Parkına Isparta ve Antalya’dan ulaşım sağlanabilir.

Küre Dağları Milli Parkı
Karadeniz’in Batısında Bartın ve Kastamonu sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkında geniş bir alana yayılmış ormanla birlikte kanyonlar, mağaralar ve şelaleler bulunmaktadır. Yaban hayatının da devam ettiği bu milli parka Zonguldak Havaalanından ulaşım sağlanabilmektedir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
İğneada, oldukça nadir rastlanılan longoz ormanlarının bulunduğu bir milli parktır. Dere ile denizin birleştiği noktada ortaya çıkan longoz ormanları, diğer orman türlerinden daha farklı bir ekosisteme sahiptir ve ender bulunması nedeniyle çok değerlidir. Tekirdağ’da bulunan İğneada longoz ormanlarına civar şehirlerden araba ile rahatlıkla ulaşabilir ve doğa yürüyüşü ile kamp gibi etkinliklerde bulunabilirsiniz.

Kaçkar Dağları Milli Parkı
Karadeniz’in tüm güzelliğini ihtişamlı bir şekilde gözler önüne seren Kaçkar Dağları, Rize ile Artvin sınırlarında bulunur. Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarının bulunduğu bu milli parkta Ayder Yaylası başta olmak üzere pek çok doğal güzelliği görebilir, dilerseniz tırmanış da yapabilirsiniz. Kaçkar Dağlarına şehir dışından gelecekler, bölgeye Trabzon Havaalanından ulaşabilirler.

Kuş Cenneti Milli Parkı
Kuş çeşitliliğiyle ünlü Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir Manyas’ta bulunmaktadır. Kuşların göç yolları üzerinde bulunan ve pek çok kuşa ev sahipliği yapan bu milli park, kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir doğal alandır. Doğa fotoğrafçılığı ve kuş gözlemi ile ilgilenenlerin sıkça ziyaret ettiği Kuş Cennetine ulaşım Balıkesir şehir merkezinden rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Uludağ Milli Parkı
Bursa’da bulunan Uludağ, senelerdir kış turizminin uğrak noktası olmayı başarmış bir milli parktır. Başta kayak olmak üzere kış sporu tutkunlarının sıklıkla gittiği Uludağ’a gerek teleferikle gerekse arabayla ulaşabilmek mümkün.

Nemrut Dağı Milli Parkı
Komagene uygarlığından günümüze kadar gelen Nemrut Dağı, üzerindeki devasa heykellerle tanınmaktadır. Bölgeye giden turistlerin en çok yaptığı şey, sabahın erken saatlerinde yollara düşüp dağın zirvesinde güneşin doğuşunu izlemektir. Yakın tarihte Unesco tarafından Kültür Mirası listesine alınan Nemrut Dağı, Adıyaman’da bulunmaktadır.

Kaz Dağı Milli Parkı
Kuzey Ege’nin akciğeri sayılan Kaz Dağı Milli Parkı, Balıkesir sınırları içinde bulunur. Büyük bir kısmına el değmemiş ormanlık alanları bulunan Kaz Dağı Milli Parkı, son yıllarda özellikle sakin bir tatil yapmak isteyen kampçıların uğrak yeri olmuştur. Kaz Dağı Milli Parkına Balıkesir şehir merkezinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Honaz Dağı Milli Parkı
Ege Bölgesinin en yüksek dağı olan Honaz Dağı, Denizli’de bulunmaktadır. Sarp kayalıklarla dolu olan bu milli parkta bir yandan yaban hayatının izlerine de rastlanılabilir. Özellikle tırmanış gibi dağ sporları açısından uygundur ve genellikle bunun için sıkça tercih edilir. Denizli il merkezinden Honaz Dağı’na rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Munzur Vadisi Milli Parkı
Tunceli’ye bağlı Ovacık ilçesinde yer alan Munzur Vadisi, dağlık alanları, yeşil bitki örtüsü ve Munzur Nehri ile gören herkesi büyülemektedir. Yaban hayatının büyük oranda devam ettiği vadi, özellikle doğa sporlarıyla uğraşanların dikkatini çekmektedir. Munzur Vadisine Tunceli veya Elazığ’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Yukarıda yer verdiğimiz milli parklara, ister tatilinizi geçirmeye, isterseniz de kısa bir hafta sonu kaçamağı için gidebilirsiniz. Doğa sporlarıyla ilgileniyor ya da kamp yapmayı seviyorsanız, doğayla baş başa kalabileceğiniz bu milli parklarda aradığınızı bulacağınıza eminiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER