Dünya genelinden farklı ve sağlıklı kahvaltı alışkanlıkları

Vücudunuz uzun saatler aç ve besinden yoksun kaldıktan sonra hem metabolizmanızı harekete geçirmek hem de vücudunuza ihtiyacı olan besinleri vermek için kahvaltı etmek çok önemlidir

Dünya genelinden farklı ve sağlıklı kahvaltı alışkanlıkları

Aynı sebeple, kahvaltıda ne yediğiniz de büyük önem taşır.

Klasik Türk kahvaltısının sebze ve proteinle dolu sağlıklı bir kahvaltı olduğunu biliyoruz. Peki diğer ülkelerde kahvaltı alışkanlıkları nasıl? Gelin dünya genelinden farklı ve sağlıklı kahvaltı alışkanlıklarına birlikte bakalım:

Japonya
Buharda pişmiş pirinci, tofusu, salamura sebzeleri, fermente edilmiş soya fasulyesi, kurutulmuş yosunu ve tabi ki balığıyla Japon kahvaltısı hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı. Zaman zaman rulo şeklindeki ünlü Japon omletinin de eşlik ettiği bu kahvaltı, manganez, magnezyum, selenyum, potasyum ve A vitamini açısından zengin olmasının yanı sıra çok düşük oranda şeker içermektedir. Yanında içilen yeşil çay ise Japon kahvaltısına antioksidan özelliği katar.

Vietnam
Kişniş, fasulye filizi, nane, yeşil soğan, misket limonu, yer fıstığı ve diğer sebze ve bitkilerden oluşan sıcak kasesiyle Vietnam kahvaltısı çeşit açısından son derece zengin. Vietnamlılar tüm bu sebzeleri kemik suyunda pişiriyor ve bu da bağırsak florasına çok iyi geliyor.

Mısır
Geleneksel Mısır kahvaltısının geçmişi, firavunların zamanına kadar uzanır. Mısır kahvaltısının temel malzemesi olan bakla, genellikle geceden kısık ateşte kaynatılır ve kimyon, doğranmış maydanoz, sarımsak, soğan, limon suyu ve acı biberle tatlandırılır. Baklaya kimi zaman haşlanmış yumurta da eşlik eder. Doymuş yağ oranı düşük olan bu kahvaltı lif, demir, manganez, magnezyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir.

Kosta Rika
Kosta Rika kahvaltısında demir, çinko ve potasyum açısından zengin siyah fasulyenin önemli bir yeri vardır. Pirinçle karıştırılan ve kimyon, biber ve sarımsakla baharatlandırılan siyah fasulye, genellikle omlet ve mango, ananas ve papaya gibi tropik meyvelerle servis edilir. Kosta Rika’nın dünyanın en uzun ömürlü ülkelerinden biri olduğu düşünülürse bu kahvaltının da ne kadar sağlıklı olduğu anlaşılabilir.

İzlanda
İzlandalılar kahvaltıda sütle ya da suyla pişirilen yulaf ezmesi lapası yerler. Esmer şeker, kuru üzüm ve kavun çekirdekleriyle tatlandırdıkları lapa, sodyum ve kolesterol bakımından düşük; lif, manganez ve selenyum bakımından ise oldukça zengindir.

Rusya
Yulaf, karabuğday, akdarı ve bazen de irmikten hazırlanan ve sıcak sütle pişirilen lapa, Rusya’da kahvaltıların vazgeçilmezidir. Tereyağı, baharat, kuru meyve ya da reçelle tatlandırılan bu yiyecek düşük doymuş yağ, kolesterol ve sodyum oranlarına sahiptir. Ayrıca karabuğday versiyonunun yüksek tansiyona iyi geldiğini de söylemeliyiz.

Malezya
Hindistan cevizi sütünde pişirilen ve ançüez, salatalık, işlenmiş yer fıstığı, haşlanmış yumurta ve sambal sosunun eşlik ettiği pirinç Malezya kahvaltısını oluşturur. Yağ oranı biraz yüksek olan bu kahvaltıyı, daha az pirinç yiyerek dengeleyebilirsiniz. Ayrıca acı sambal sosu metabolizmayı hızlandırır.

Kahvaltı alışkanlıkları, genellikle toplumların yaşadıkları yerlerde en kolay yetişen ve onların beslenmelerinin temelini oluşturan besinlerin bir karışımını oluşturur. Sağlıklı bir kahvaltının protein, karbonhidrat ve sebze bakımından dengeli olması gerekir. Yukarıda yer verdiğimiz kahvaltıların hepsi bu özelliğe sahip. Türk kahvaltısına alternatif aradığınız günlerde bu kahvaltı alışkanlıklarına bir şans verebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER