Bir kendini keşfetme yolculuğu: Tek başına seyahat

Tek başına tatil fikri, ilk bakışta sıkıcı gelebilir. Tatil planları yaparken, çoğu zaman beraber olmaktan en çok keyif aldığımız kişilerle olmayı isteriz.

Bir kendini keşfetme yolculuğu: Tek başına seyahat

Ancak tek başına tatilin eğlenceli yanlarını fark ettiğinizde buna paralel olarak kendinizle ilgili bilmediğiniz şeyleri de keşfedebilirsiniz. Tıpkı seyahat etmenin insanları tanımak için en iyi şans olduğunu söyleyen söz gibi, aslında tek başına seyahat etmek de kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak eşsiz bir fırsat.
İşte, tek başınıza seyahat etmeniz için birbirinden geçerli 6 neden:

Kendinizle baş başa kalmak
Yalnız başına tatile çıkmanın en iyi tarafı galiba kendinizle baş başa kalabilmektir. Günlük koşturma sırasında her şeye vakit ayırmaya çalışırken kendimizi çok fazla ihmal edebiliyoruz. Tek başına çıktığınız seyahatlerde daha önce hiç geçmediğiniz yerlerden geçerken, düşüncelerinizle baş başa kalma fırsatı yakalarsınız. Yalnız kalmaya bol vakit bulacağınız için kendinizi ve fark etmediğiniz yönleri keşfedersiniz. Her şeye uzaktan bakabilme fırsatınız olduğunda daha doğru kararlar da alabilirsiniz.

Hızlı plan yapmak
Başkalarıyla beraber planlanan tatiller herkesin zamanına ve isteğine uygun olmak zorundadır. Tek başınıza çıkacağınız tatilde ise bütün planı kendi isteğinize göre yapabilme şansınız olur. Beraber yapılan tatil planları, tatil zamanından çok önce organize edilmeye çalışılır ve bunun için de ayrı bir zaman gerekir. Tek başına çıktığınız tatillerde ise en çok gitmek istediğiniz yerlerden kendinize bir rota oluşturabilir ve ne kadar süre kalmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Daha önce gittiğiniz yerleri yalnız da keşfetmek
Arkadaşlarınızla, ailenizle ya da sevgilinizle daha önce gittiğiniz yerleri bir de kendi başınıza keşfedin. Gittiğiniz yerde ziyaret ettiğiniz yerlere tekrar gidin ve gitmediğiniz yerlerin listesini yaparak keşiflerde bulunun. İkinci kez gittiğinizde, daha önce fark etmediğiniz güzellikleri görebilir ve daha farklı bakabilirsiniz.

Tanınmamanın getirdiği ekstra özgürlük
Tatil için gittiğiniz yerde genelde yeni insanlar görürsünüz. İnsan her zaman tanımadığı kişilere karşı biraz daha açık olur ve onların yanında daha rahat hisseder. Yepyeni bir yer, size geçmişi ve yaşananları anımsatmayacak yeni insanlar… Kulağa hoş geliyor değil mi? Bu, benliğinizden kopacağınız anlamına gelmiyor ama tek başınıza yaptığınız tatilde kazanılan deneyimler sayesinde kendinize farklılık katmanız kaçınılmaz. Yeni bir yerde, yeni insanların arasına karışarak daha özgür hissedebilirsiniz.

Yeni insanlar tanımak
Tek başına çıkılan seyahatlerde yalnız olmak, aslında kişiye daha fazla arkadaş kazandırabilir. Grup olarak gezdiğinizde, yeni insanlar tanımaya ihtiyaç duymaz ve sadece kendi arkadaş grubunuzla ilgilenebilirsiniz. Yalnız başınıza çıktığınız tatilde ise çevrenizi keşfetmeye odaklanır ve tanımadığınız kişilerle iletişim kurmaya daha açık olursunuz.

Özlemek
Tek başına çıktığınız bir tatilde sevdiklerinizle aranıza giren mesafeler onların değerini daha iyi anlamanızı sağlar. Yalnız kaldığınız zaman, ailenizden, evinizden, arkadaşlarınızdan uzak kaldığınız için onlarla geçirdiğiniz zamanı özlemeye vaktiniz de kalır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER