Avrupa’nın yürüyerek gezilecek en güzel şehirleri

Yeni bir şehre gittiğinizde hiçbir şey yapmadan, öncelikle kendi ayaklarınıza güvenip etrafı dolaşmayı sevenlerden misiniz?

Avrupa’nın yürüyerek gezilecek en güzel şehirleri

Aslında bir şehri keşfetmenin en güzel yollarından biri, o şehirde her bir noktayı adım adım yürümek. Avrupa da bu konuda ziyaretçilerine çok şey vaat ediyor. Geniş düzlükleri, kafeleri, dükkanları ve renkli şehir hayatıyla Avrupa’nın birçok kentini yürüyerek keşfetmek en eğlencelisi.

İşte Avrupa’nın yürüyerek gezilecek en güzel şehirleri:

Salzburg, Avusturya

Salzburg, hava hafif karlıyken bile yürümesi keyifli şehirlerden biri. Sıcak yaz aylarında ise cıvıl cıvıl olan şehirde kalabalıkların arasında karışmak eğlenceli olabilir. Eğer Salzburg’u keşfetmek istiyorsanız, sabah erken saatlerde sokaklara çıkmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle şehrin bazı köşeleri sadece size aitmiş gibi hissedebilir, Mirabell Bahçelerini doyasıya keşfedebilirsiniz.

Amsterdam, Hollanda

Seyahat etmeyi sevenlerin uğrak noktalarından biri olan Amsterdam’ı keşfetmenin en iyi yolu, kuşkusuz şehri kaplayan kanallarda dolaşmak. Ancak yürümek de ikinci en iyi yol olarak görülebilir. Geniş ve dümdüz bir alana yayılmış olan Amsterdam, bu özelliğiyle bisiklet severlerin de en çok tercih ettiği seyahat noktalarından biri. Yürümeye başlamadan önce yanınıza bir Amsterdam şehir haritası almak isteyebilirsiniz.

Oxford, İngiltere

Londra’ya çok yakın olan Oxford’u günübirlik ziyaret etmek de mümkün. Tarih, mimari ve akademik araştırma anlamında çok zengin olan şehri, özellikle Harry Potter hayranları yürüyerek keşfetmeye bayılıyor. Her bir köşe başında keşfedilecek birçok şey barındıran Oxford da yürüyerek gezilmesi keyifli şehirlerden.

Venedik, İtalya

Venedik de yürüyerek keşfetmesi keyifli bir Avrupa şehri. Her ne kadar turistlerin en çok tercih ettiği şey, şehri gondollarla gezmek olsa da Venedik’in daracık sokaklarını yürüyerek keşfetmenin verdiği heyecan bambaşka. Kaybolmaktan korkmayın, yolunuzu bulmanız pek de zor olmayacaktır.

Brugge, Belçika

Dünyanın en etkileyici ve pitoresk şehirlerinden biri olan Brugge, aslında bir şehirden çok kasabayı andırıyor. Bu küçük ve dümdüz şehri keşfetmek için yürümekten daha iyi bir seçenek olamaz. Tek dikkat etmeniz gereken, sert geçen kış aylarında üşütmemek.

Paris, Fransa

Her ne kadar büyük bir şehir olsa da Paris, onu yürüyerek keşfetmek isteyenler için hala elverişli bir yer. Eğer Paris’te geçireceğiniz süre birkaç hafta değilse, tüm şehri yürüyerek keşfetmek çılgınlık olabilir. Ancak kısa süreliğine gitmiş de olsanız, Paris’in yürüyerek keşfedebileceğiniz pek çok ufak semti var.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag’a gidip de sevmeyen insan neredeyse yok denecek kadar az. Güzelliğiyle ünlü bir başka Avrupa şehri olan Prag da yürüyerek keşfetmesi keyifli olan kentlerden biri. Şehrin eski kesimlerini ve modern caddelerini görmeyi unutmayın.

Floransa, İtalya

Floransa, kendisini ziyaret eden herkesin kalbini çalmayı başaran bir şehir. İtalya’nın belki de en fotojenik şehri olan Floransa’da hayatı ve renkleri yürüyerek keşfetmekten daha güzel bir yöntem olamaz.

Kopenhag, Danimarka

Renkli deniz kenarından kraliyet şatolarına kadar Kopenhag’da keşfedilecek birçok şey var. Kopenhag’ı yürüyerek keşfetmek istiyorsanız, kış aylarındaki kuzey soğuklarını aklınızda bulundurmalısınız.

Münih, Almanya

Yürümeyi severlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri olan Münih’te yayalara özel yolların her bir köşesinde Bavyera kültürünün esintilerini görmek mümkün. Eğer biraz pitoresk bir keşif peşindeyseniz, şehrin ünlü İngiliz Bahçelerini unutmayın. Avrupa’nın en büyük parklarından biri olan alanda göller, tarih alanlar, birahaneler ve hatta bir Japon çayevi bile var.

Yeni bir şehri yürüyerek gezmek, ulaşım araçlarıyla gezerken göremeyeceğiniz pek çok farklı şeyi keşfetmenize ve deneyimlemenize yardımcı olur. İrili ufaklı sokaklardaki kafeler, restoranlar, belki hiç önünden geçmeyeceğiniz bir sanat galerisi ya da küçük bir butik; şehrin tadını, şehrin yerlileri gibi çıkarmanızı sağlar. Açık havada yürümenin kaslarınızı güçlendirmesi, enerjinizi yükseltmesi, stresi azaltması ve endorfin salgısını arttırarak sizi mutlu etmesi de cabası!

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER