More
  Ana SayfaGÜNDEMŞehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Anıldı! Mehmet Selim Kiraz Kimdir?

  Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Anıldı! Mehmet Selim Kiraz Kimdir?

  Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Anıldı! Mehmet Selim Kiraz Kimdir? Savcı Selim Mehmet Kiraz, bundan altı yıl önce makam odasında DHKP-C’li teröristlerce şehit edildi. Savcı Selim Mehmet Kiraz’ın bugün vefat yıl dönümüydü. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılan anma töreninde konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Mehmet Selim Kiraz için “Her yönüyle hepimize örnek bir arkadaştı” dedi. Adalat Bakanı Abdülhamid Gül ise törene yolladığı mesajda “Terör örgütleri yok olmaya lanetlenmeye mahkumdur. Onlarla kahramanca mücadele eden şehitlerimizin adı ve aziz hatırası ise her zaman kalbimizde yaşamaya devam edecektir” sözlerini kullandı.

  Savcı Selim Mehmet Kiraz, altıncı ölüm yıl dönümünde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz ile hakim ve savcıların katılımı ile anıldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde sınıf arkadaşı olduklarını anlatan Şaban Yılmaz Çalışkan, “Başarılı, disiplinli bir öğrenciydi. Her yönüyle hepimize örnek bir arkadaştı. Hatırasının önünde saygı ve hürmetle eğiliyor, böylesi kıymetli bir evladı yetiştiren anne ve babasının ellerinden öpüyoruz” ifadelerini kullanarak üzüntülerini dile getirdi.

  Abdülhamit Gül ise törene yolladığı mesajda saldırıyı kınayarak “Ona kurşun sıkan teröristler aslında ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve demokratik hukuk devletimizin ayrılmaz parçası olan yargıyı hedef almışlardır” açıklamasını yaptı.

  Mehmet Selim Kiraz Kimdir?

  Mehmet Selim Kiraz, 1969 yılında Siirt’e bağlı Karaboğaz köyünde doğdu. Kiraz, 6 çocuklu Hakkı ve Saadet Kiraz çiftinin tek erkek evladıydı.

  Mersin İmam Hatip Lisesi’nde eğitim alan Mehmet Selim Kiraz, daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı. Öğrencilik yıllarında terzi çıraklığı yaparak aile bütçesine katkı sağladı. Hukuk fakültesini 1994 yılında bitirdi. Kiraz, 1995 yılında hakim adayı olarak Mersin’de göreve başladı. Kiraz, Erzincan, Çayır, Karaman, Kazım Karabekir, Iğdır ve Osmaniye cumhuriyet savcılıkları görevlerinde yer aldı.

  Kiraz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığındaki görevini yürüttüğü sırada 31 Mart 2015 tarihinde adliye binasına giren terör örgütü DHKP-C üyeleri tarafından odasında şehit edildi.

  En Çok Okunanlar