More
  Ana SayfaGenelŞaşırtan Gelişme! Bilim İnsanları Hareket Eden Süper Kütleli Karadelik Buldu!

  Şaşırtan Gelişme! Bilim İnsanları Hareket Eden Süper Kütleli Karadelik Buldu!

  Gök bilimciler heyecan verici bir buluşa imza attılar. İlk kez hareket eden süper kütleli kara delik bulan gök bilimciler yeni bulunan bu kara deliğin dünyamıza 230 milyon ışık yılı uzaklığında olduğunu belirttiler.

  Bilim insanları ilk kez hareket eden bir kara delik gözlemlediler. Süper kütleli kara deliğin daha önce varlığı biliniyordu. Ancak gözlemleme fırsatı bulunamamıştı. Bilim insanları bu kez varlığında uzun zamandır haberdar oldukları kara deliği gözlemleme fırsatı buldular.

  Bu zamana kadar gözlemlemlenen süper kütleli kara delikler hareketsiz olarak biliniyordu. Buna karşın bu sefer gözlemlenen kara deliğin hareket halinde olması bilim dünyasında heyecana neden oldu. Hareket eden süper kütleli kara delik Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde görev alan bilim insanları tarafından keşfedildi. Keşif daha sonra Astrofizik Dergisi’nde (The Astrophysical Journal) yayımlandı.

  Dergide yayınlanan makaleyi kaleme alan Dominic Pesce, “Süper kütleli kara deliklerin çoğunun hareket etmesini beklemiyoruz. Bu kara delikler genellikle sabit duruyorlar. Ayrıca bu kütleler o kadar ağır ki hareket halinde olmaları aşırı zor” açıklamasını yaptı.

  En Çok Okunanlar