Gülümsemek, mutluluğu paylaşmanın en tatlı yollarından biri. Güzel bir gülüşün baş mimarları ise sağlıklı bir ağız ve dişler. Bembeyaz ve sağlıklı dişler için, dişlerinizi düzenli fırçalamak, diş bakımını ve diş hekimi ziyaretini aksatmamak gerekiyor. Diğer yandan dişlerinize zarar veren gıdalardan uzak durarak, diş sağlığınızı korumak için etkili bir adım atabilirsiniz.

İşte dişlerinize zarar veren ve uzak durmanız gereken gıdalar:

1Asitli içecekler

Gazlı içecekler, içeriğindeki sitrik ve fosforik asit ile, diş sağlığına düşman olan gıdaların başında geliyor. Bu içeceklerin zararlı olmasının diğer nedenleri ise, içeriğindeki şeker, tatlandırıcılar ve boya maddeleri.

2Alkollü içecekler

Alkollü içeceklerin dişlerinize zarar vermesinin öncelikli nedeni, ağzınızı kurutuyor olmaları. Diğer yandan şarap ve kokteyl gibi içecekler, dişlerinizi boyayarak leke oluşumuna da neden olabiliyor. Dişlerinizin yanı sıra karaciğerinizi de korumak için, alkol tüketirken her bir kadehin yanında bir bardak su içebilirsiniz.

3Turunçgiller

Turunçgiller, vitamin içerikleri dolayısıyla oldukça faydalı olsa da, aromasını veren meyve asitleri diş minesinin aşınmasına neden oluyor. Turunçgillerin faydalarından yararlanmak, zararlarını en aza indirmek içinse, portakal, mandalina gibi meyveleri yedikten sonra dişlerinizi fırçalayabilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

4Turşu

Keskin ve kendine has lezzetiyle keyifle tükettiğimiz turşu, dişlerin çürümesine neden olabiliyor. Eğer dişlerinize zarar verdiğini düşünüyorsanız; ekşi, tuzlu ve asitli bu yiyeceği daha az miktarda tüketmenizde fayda var.

5Buz

Sıcak havalarda içeceklerle beraber bol bol tüketilen buz; özellikle ısırarak tüketildiğinde diş minesi üzerinde çatlak oluşumuna neden olabiliyor. Diş üzerinde oluşan çatlaklar bakteri oluşumunu arttırdığından dişlerin çürümesine de yol açabiliyor.

6Şekerlemeler

Jelibonlar, yapışkan şekerler, karamela ya da krokan… Her ne kadar keyifle tüketiyor olsak da, bu tatlı kaçamaklar çürük oluşumuna neden olan bakterilerin çoğalmasına neden oluyor. Özellikle yapışkan şekerler ağız içerisinde uzun süre kalırken, ekşi ve asitlli şekerler diş minesi sağlığını olumsuz etkiliyor.

7Cips ve krakerler

Patates cipsi, bisküvi, kraker gibi yağda kızarmış karbonhidratlar, dişlerin arasında birikerek bakteri oluşumuna davetiye çıkarıyor. Diğer yandan bu gıdalar doymamış yağ içerikleriyle kilo almanıza da neden oluyor.

Diş sağlığınıza zarar veren bu yiyeceklerin olumsuz etkisinden korunmanın yolu tabi ki tüketimlerini sonlandırmak. Zararları en aza indirmek içinse, bu yiyecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalayabilir, ağzınızı çalkalayabilir ya da sakız çiğneyerek tükürük salınımı arttırabilirsiniz.