Sağlıklı sindirim sistemi için bilmeniz gerekenler!

Doğru zamanda doğru besinleri tüketmek, sağlıklı sindirimi de beraberinde getirir. Güne erken başlayarak, ana ve ara öğünlerinizi tam saatinde almanız, sağlıklı bir vücut için çok önemlidir.

Sağlıklı sindirim sistemi için bilmeniz gerekenler!

Peki hangi saatlerde hangi besinleri almalı, öğün aralıklarını nasıl belirlemeliyiz?

7 – 8 arası kahvaltı zamanı
Kahvaltıya özellikle hafta sonu daha fazla vakit ayırsak da hafta içi işe gitmeden önce hızlı bir kahvaltıyla da gerekli besin değerlerini alabilmek mümkün. Kahvaltı, uyandıktan sonraki bir saatlik sürede mutlaka yapılmalıdır. Kahvaltıyı vakit ayırmak için erken uyanmak size zor gelmesin. Çünkü güne erken başlamak ve bunu kahvaltıyla taçlandırmak gününüzü daha verimli hale getirecektir.
İlk uyandığınızda su içmeyi ihmal etmeyin. Suya damlatacağınız birkaç damla limon, güzel bir tat bırakır ve fayda sağlar. Kahvaltının olmazsa olmazı ise yumurtadır. Kahvaltıda poğaça çay ikilisinden uzak durun. Özellikle siyah çay tüketimi demir emilimini zorlaştırır. Hızlı bir kahvaltı istiyorsanız, süt ve yulaf karışımını tercih edebilir, bir de haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Kahvaltıya her gün zamanım var diyenlerdenseniz; mevsim yeşillikleri, domates, tuzsuz peynir, iki dilim esmer ekmek ve bal yiyebilirsiniz. Süt ve taze sıkılmış meyve suları da en iyi kahvaltı içecekleridir.

9-11 arası fazla kalori almamaya özen gösterin

Sabah 9, birçoğumuz için işe başlama saatidir. Kahvaltınızı yaptınız ve işe geldiniz. İşe koyulmadan önce kahve içebilir ve konsantrasyonunuzu güçlendirebilirsiniz. Öğlen yemeğine kadar midenizi fazla doldurmamaya dikkat ederek ara öğün alabilirsiniz.
Ara öğünlerinizde şekerli gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Ara öğünde alacağınız kalori miktarı 200’ü geçmemelidir. 9 – 11 ara öğününde ceviz, fındık, badem, kuru incir ya da bir adet meyve yiyebilirsiniz.

Öğlen yemeğinde protein almaya dikkat edin
Kahvaltıdan 4-5 saat sonra, öğlen yemeğinizi yemeniz idealdir. Öğlen öğünü için en uygun saat 12.00’dir. Öğlen yemeğinde, protein tüketmeye dikkat etmelisiniz. Protein kaynağı olan baklagiller, et ve balık ürünlerini yeterli miktarda aldığınızda zararlı bir durum oluşturmaz; ancak et ve balık ürünlerinin yağda kızarmış olmamaları, ızgarada pişmiş olmaları daha sağlıklıdır. Sebze ve tahıl çorbaları içmeye özen gösterin. Salatanızda sos kullanmayın. Tatlı mönüsü yerine meyveyi tercih edin ve meyveyi yemekten hemen sonra tüketmeyin.

15.00’teki ara öğünle akşam yemeğine yumuşak bir geçiş yapın

Öğlen yemeğiyle akşam yemeği arasındaki zamanda, ara öğün miktarı kişiye göre değişebilir. Yüksek kalori almadığınız sürece iki öğün normal olabilir. Sindirimi kolaylaştırmak ve açlığınızı bastırmak için 15:00 öğününde; kuru meyveler, meyveli yoğurt, kefir ve muz tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeğinde çorba içmeyi unutmayın
Akşam yemeği için 18 – 20 saat aralığı idealdir. Eğer çalışıyorsanız ve bu vakit aralığı eve ulaşmak için yolda geçiyorsa, akşam öğünü de biraz sarkabilir. Bu nedenle akşam öğününüzden iki saat kadar önce hafif bir öğün yapabilirsiniz ve bu öğünde; bir adet elma, havuç ya da tarçınlı süt tüketebilirsiniz.
Akşam yemeğinde ise çorba içmeye dikkat etmelisiniz. Light diyebileceğimiz sebzeli çorbalar sindiriminizi kolaylaştırır. Akşam öğününde sulu sebze yemekleri yiyebilirsiniz. Beyaz et tüketecekseniz, salatayla beraber tercih edebilirsiniz.

Uykudan önce alacağınız besinler çok önemli
Uyumadan 2 – 3 saat önce yemek yemeyi sonlandırmalısınız. Uykudan önceki saatler bir şeyler yemek için her zaman risklidir. Akşam yemeği ile uyku arasında acıkma durumu normaldir ve açlık hissi uyumamanıza neden olabilir. Bunun için ideal olan; sağlıklı bir uyku uyumanızı da sağlayacak olan süt ürünleri tüketimidir. Yoğurt yiyerek veya sütle beraber muz yiyerek günü kapatabilirsiniz.
Sağlıklı sindirim için doğru besinleri almak ve yeme aralıklarını iyi belirlemek gerekiyor. Acıktığınız her saatte bir şeyler yemek yerine, kendinize uygun saatler belirleyerek, sağlıklı besinler tüketin. Bu sayede kilo kontrolünüzü sağlayabilir ve aynı zamanda kendinizi de çok daha hafif ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER