Sağlıklı nefes alabilmek için: 4 soruda burun tıkanıklığı sorunu

Nefes almak yaşamın temelidir. Sağlıklı nefes alabilmek için burundan sorunsuz hava akışını sağlayabilmek çok önemli.

Sağlıklı nefes alabilmek için: 4 soruda burun tıkanıklığı sorunu

Sıcak havayı soğutarak, soğuk havayı da ısıtarak ciğerlere ileten burun doğru nefes almak için çok önemli. Burnun bu asıl işlevini engelleyen durumlar olduğunda da tıkanıklık sorunuyla karşılaşıyoruz. Burun tıkanıklığını, soğuk algınlığı gibi mevsimsel nedenlerden dolayı yaşıyorsanız kısa sürede atlatabilirsiniz; ancak sürekli devam eden bir durum varsa belirli önlemler almanın zamanı gelmiş demektir.

Burundan nefes almanın önemi nedir?

Nefes alışverişini sağlayan organımız burundur. Burundan alıp verilen nefes, doğru nefestir. Burnumuzdan aldığımız nefes, akciğerlerimize ulaşmadan önce burnumuz sayesinde nemlendirilir ve arıtılır. Bu en bilinen faydalarından biri, ancak doğru nefesin yararları bununla sınırlı değil elbette.  Horlamayı azaltması ve beraberinde gelen kaliteli bir uyku, odaklanma ile ilgili problemlerin önüne geçmesi, ağız kuruluğunu azaltması, kalp, akciğer hastalıkları ve orta kulak enfeksiyonu riskini önlemesi de bilmemiz gereken faydaları arasında.

Burun tıkanıklığı sorunuyla neden karşılaşıyoruz?

Nefes almamızı engelleyen ve rahatsız edici bir durum olan burun tıkanıklığının en sık görülen nedeni nezle olarak belirtiliyor. Bu durumda nezlenin sona ermesiyle tıkanıklık da ortadan kalkıyor. Ancak mevsim geçişlerinde sık görülen burun tıkanıklığının tedavi gerektiren farklı nedenleri de mevcut. Tıkanıklığa neden olan genel sebepler; burundaki kemik ve kıkırdak yapıların eğrilmesi ya da büyümesi, soluk kanallarında oluşan daralma, burun etlerinin büyümesiyle meydana gelen konka şişmesi, çocuklarda ise geniz eti büyümesi olarak karşımıza çıkıyor.

Hangi belirtilere dikkat etmeliyiz?

Ağız yoluyla solunum söz konusu ise burun tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Sabahları yaşanan ağız kuruluğu ve kötü tat, sesin bozulması ve burundan konuşma, yürüme ve merdiven çıkma gibi olağan hareketlerin zorlaşması, horlama, uyku bölünmeleri, koku ve tat alma bozuklukları, sık gelen su içme isteği burun tıkanıklığı yaşadığınızın göstergeleri.

Burun tıkanıklığı için neler fayda sağlar?

Burunda yaşanılan tıkanıklık için mecbur kalmadığınız sürece sprey kullanmamanız gerekiyor. Tıkanıklığı, bazı önlemlerle ve küçük tüyolarla da aşmak mümkün.

  • Solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklı geçici bir burun tıkanıklığı yaşıyorsanız; ıhlamur, adaçayı, nane limon, zencefil gibi içecekleri tercih edebilirsiniz. Bol su tüketimine de dikkat edin.
  • Uyuduğunuz odadaki kaloriferin üzerine bir bardak su koyarak nemli bir ortam sağlamak da faydalı bir yöntem. Uyuduğunuz odada bitki bulundurmamaya özen gösterin.
  • Ilık bir bardak suya, aşırıya kaçmayacak şekilde, bir çay kaşığı kadar tuz ilave edebilir ve burnunuzu temizleyebilirsiniz. Burun tıkanıklıkları için buruna damlatılan zeytinyağı da burnunuzun açılmasında fayda sağlayacaktır.

Yaşam konforunuzu büyük ölçüde etkileyen nefes alışverişi, olması gerektiği gibi gerçekleşmediğinde, tıkanıklığa bağlı olarak; akciğer hastalıkları, koroner kalp hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilmekte. Kaliteli bir yaşamın ilk adımı iyi solunumun nasıl olduğunu bilmekten geçiyor. Siz de zamanında müdahale ile yanlış solunumdan kaynaklanabilecek birçok sorunun önüne geçebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER