Sağlıklı dişler ve dişetleri için dikkat etmeniz gerekenler!

Sağlıklı bir ağıza ve sağlıklı dişlere sahip olmak güzel bir gülüşü ve özgüveni de beraberinde getirir. Hem estetik açıdan hem de farklı sağlık sorunlarına neden olmaması için ağız sağlığı, kişisel bakımın temelinde yer almalıdır.

Sağlıklı dişler ve dişetleri için dikkat etmeniz gerekenler!

Öte yandan ağız sağlığınızla ilgili sorunlarınızın olması durumunda, buna bağlı farklı hastalıklarla karşılaşmamak için bir an önce harekete geçmeniz önerilir.

Temel bakım
Ağız ve diş sağlığı diyince akla ilk gelen diş fırçalama işlemidir; ancak sadece fırçalama tek başına yeterli değildir. Fırçalama işlemini doğru yaptığınızdan emin olmanız gerek. Fırçalama işlemi, diş ile dişetinin birleştiği yerden başlamalı ve dişetlerine zarar vermemelidir. Çok fazla macun kullanmaktan kaçınmanız, dişetlerinizin zarar görmemesi açısından önemlidir. Dişlerimizi sabah kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce, günde en az iki kez fırçalamamız gerekir. Diş fırçalama için ayrılan süre ise en az iki dakika olmalıdır. Fırçalama işleminin, üst arka dişlerden başlanması ve alt arka dişlerde bitirilmesi önemlidir. Fırçalama sonucunda oluşabilecek plakları gidermenin en iyi yolu, günde en az bir kere diş ipi kullanmaktan geçiyor. Kullandığınız fırçayı 3 ayda bir yenilemeniz de sağlıklı olacaktır.

Beslenmenin önemi
Diş ve dişeti sağlığında beslenme de büyük önem taşır. Süt ve süt ürünleri, dişlerinizi güçlendiren bir etkiye sahiptir. Sürekli atıştırma halinde olmak, dişler için kesintisiz hijyen sağlamaz. Şekerli, nişastalı yiyecekler, asitli içecekler diş çürüğü riskini artırabilir. Ani ısı değişimiyle, dişlerinizin çok sıcak ya da çok soğuk bir şekilde uyarılması ağızdaki ve dişteki dokulara zarar verir.

Diş lekeleri gülüşünüze gölge düşürmesin
Çay, kahve ve sigara tüketiminin dişlerde leke bırakması olağan bir durum. Eğer bu lekeler dişlerinize nüfuz etmiş ve fırçalama yoluyla istediğiniz şekilde çıkmıyorsa, farklı teknikleri deneyebilirsiniz: Ezilmiş haldeki çileği, diş fırçası yardımıyla dişlerinize sürün ve bu uygulamayı haftada en az 4 kez tekrarlayın. Yutmamak şartıyla, sirkeyi ağızda çalkalamak da mikropları temizler ve lekeleri azaltır.

Dişeti kanamalarını göz ardı etmeyin

Eğer dişlerinizi fırçalarken dişeti kanamasıyla karşılaşıyorsanız ya da bir şey yediğinizde ısırdığınız yerde kan lekesi kalıyorsa bu durumu kontrol altına almakta fayda var. Dişeti hastalıklarının asıl sebebi bakterilerdir. Bunları azaltmak doğru fırçalama, diş ipi kullanımı ve gargara ile büyük ölçüde mümkündür; ancak gerekli adımları izlediğiniz halde sonuç alamıyorsanız bu durumu ve başka hastalıkları önlemek için hekiminize başvurmanız gerek.

Sağlıksız dişler hastalıkları tetikleyebilir
Bakımına özen gösterilmeyen sağlıksız bir ağız, farklı hastalıklara da neden olabiliyor. Diş sağlığı ile beyin ve kalp sağlığı doğrudan ilişkili. Diş çürükleri ile beraber gelen hastalıklar arasında; romatizma, kalp hastalıkları, solunum ve sindirim bozuklukları, diyabet bulunmaktadır.

Diş ve dişeti sağlığı, vücudun farklı sistemlerinin fonksiyonlarına da etki eden, özen isteyen bir bakım. Ağız bakımıyla ilgili temel ilkeler, en çok bilinen ve uygulanan teknikler olmakla beraber, özenli bir ağız bakımı için saydıklarımızı düzenli uygulamanız ve diş muayenesini atlamamanız da şart.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER