Probiyotik ve prebiyotik kullanımı

Sağlıklı beslenmenin iki önemli bileşeni olan probiyotikler ve prebiyotikler, aynı zamanda sıklıkla birbiriyle karıştırılmaktadır.

Probiyotik ve prebiyotik kullanımı

Probiyotik ve prebiyotikler arasındaki en temel fark, birincisinin bağırsaklarınızda yaşayan bakteriler olmasıdır. Prebiyotikler, bunun aksine yaşayan organizmalar olmamakla birlikte, onlar da sindirim sisteminde bulunur. Aşağıda hem probiyotikler hem de prebiyotiklerle ilgili detaylı açıklamaları bulabilirsiniz:

Probiyotikler

Yukarıda da belirtildiği gibi probiyotikler bağırsak ve midede yaşayan yararlı bakterilerdir. Sindirim sisteminizde bulunan bu bakteriler, zararlı bakteriler ve mantarlarla savaşarak sağlığınızı korur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olur ve vücuttaki yangıyı da önler.

Sindirim sisteminizde hem yararlı hem de zararlı bakteriler vardır. Bunların hangisinin güçleneceği ve sağlığınızı olumlu ya da olumsuz etkileyeceği ise nasıl beslendiğinizle doğrudan ilişkilidir. Örneğin şeker oranı yüksek, işlenmiş gıdalar zararlı bakterileri besleyerek sağlığınızın negatif yönde etkilenmesine neden olur. Öte yandan probiyotik değeri yüksek gıdalar tüketmeniz yararlı bakterilerin büyümesini sağlar. Bu nedenle beslenmenizde probiyotik gıdalara yer açmanız önemlidir.

Yoğurt, probiyotik içeren besinlerin başında gelir. İçeriğindeki yararlı kültürler sayesinde sindirim sisteminiz için en faydalı yiyeceklerden biridir. Bunun yanı sıra kefir, salamura sebzeler, kombuça çayı, kimçi ve turşu türleri de yine probiyotikler arasında yer alır. Probiyotik değeri yüksek besinlerin genel olarak fermente besinler olduğunu söylemek mümkündür.

Prebiyotikler

Çözünebilen ve fermente olabilen lifler olarak tanımlayabileceğimiz prebiyotiklerin en önemli özelliği midede sindirilmeden bağırsaklara gitmesi ve burada probiyotikler tarafından sindirilerek yağ asitlerine dönüşecek şekilde fermente edilmesidir. Probiyotiklerle birlikte bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olan prebiyotikler, bağırsak hastalıkları riskini de azaltmakta ve bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Soğan ve sarımsak bilinen prebiyotik kaynaklarının başında gelir. Bunun dışında muz, yulaf, baklagiller, kırmızı meyveler, kuşkonmaz, pırasa ve karahindiba yeşili de zengin prebiyotik kaynakları arasında yer alır.

Sağlıklı bir beslenme, probiyotik ve prebiyotikler açısından zengin olmalıdır. Bu sayede bağırsak floranız düzenlenir; düzenli çalışan bir sindirim sistemi sayesinde genel sağlığınız ve bağışıklığınız güçlenir. Yukarıda yer verdiğimiz besinleri tüketerek beslenmenizde probiyotik ve prebiyotiklere yer açabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER