Ofis çalışanlarının kabusu boyun düzleşmesi!

Genellikle uzun süreler masa başında çalışanların yaşadığı boyun düzleşmesi sorunu, bu çağın hastalıkları arasında en sık karşılaşılanlardan biridir.

Ofis çalışanlarının kabusu boyun düzleşmesi!

Omurganın boyun bölgesindeki doğal eğriliğin bozulması anlamına gelen boyun düzleşmesi, şiddetli ağrılara neden olabilir ve boynun hareket kabiliyetinin azalmasına yol açabilir.

Boyun düzleşmesinin nedenleri
Boyun düzleşmesinin en yaygın nedenleri; sürekli öne doğru eğilerek oturmak ya da çalışmak ve bilgisayar ya da akıllı cihazların kullanımıdır. Bunun nedeni bu tür aletlerin kullanımı esnasında kişinin dik bir şekilde oturmayarak sürekli sabit bir noktaya bakması ve boynunu uzun bir süre eğik bir şekilde tutmasıdır. Yine aynı şekilde uzun süre öne doğru eğilerek yapılan ev işi gibi diğer işler de boyun düzleşmesine neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?
Omuriliğin boyun bölgesine denk gelen kısmı, normalde yarım ay şeklinde arkaya doğru açıktır. Ancak yukarıda yer verilen nedenlerle bu açıklık kaybolabilir ve hatta ters dönebilir. Bunun en sık görülen belirtisi boyun ağrısıdır. Bununla birlikte seyreden sırt ağrısı, kürek kemiklerinde ağrı, uykusuzluk, dikkat eksikliği, bitkin ve dinlenememiş halde uyanma, omuz ağrıları, baş dönmesi, çene ağrıları ve hatta denge kaybı da yine boyun düzleşmesinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Hastalığın ilerlemesi halinde ellerde uyuşma, kavrama gücünün azalması ve bir şeyi uzun süre tutamama gibi durumlar da görülebilmektedir. İleriki aşamalarda gerçekleşen boynun omurilik bölümünün ters dönmesi halinde bunların yanı sıra kulaklarda çınlamaya da rastlanabilir. Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere, boyun düzleşmesi, kişinin yaşam kalitesini düşüren hayli önemli bir sağlık sorunudur ve önleminin vakit kaybetmeden alınması gerekir.

Nasıl korunabiliriz?
Boyun düzleşmesinde erken teşhis önemlidir. Dolayısıyla boynunuzla ilgili yukarıda sıralanan belirtileri fark ediyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Bunun dışında sürekli bilgisayar kullanan bir ofis çalışanıysanız ya da buna benzer bir işiniz varsa boyun düzleşmesinden korunmak için bazı tedbirleri almanız da yararınıza olacaktır.

Bunun için öncelikle yapmanız gereken yastığınızın ergonomik ya da ortopedik özelliklere sahip olduğundan emin olmaktır. Uyku esnasında beden, bir noktaya kadar kişinin kontrolü dışında hareket eder. Dolayısıyla bu esnada boynunuzun güvende olduğunu bilmelisiniz.

Özellikle masa başında çalışırken ve diğer her zaman dik oturmaya dikkat etmeniz de yine boyun düzleşmesinden korunmanın başka önemli bir noktası. Monitörünüzü buna göre ayarlamalı ve başınız öne doğru eğik değil, sürekli dik ve karşıya bakacak şekilde çalışmalısınız. Ayrıca omuriliğin herhangi bir yerindeki eğrilik diğer yerleri de etkiler. Bu yüzden belinizin de dik olduğundan emin olun.

Bunların yanı sıra; nasıl vücudunuzun sağlığını korumak için egzersizler yapıyorsanız, boynunuzun da sağlığı için egzersize ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Boynunuz için güçlendirici egzersizler yaparak boyun düzleşmesinden ve olası boyun ağrılarından korunabilirsiniz.

Boyun düzleşmesi, özellikle masa başı çalışanlarını etkileyen ve çağın yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Uzun süre sabit halde oturarak yapmanız gereken bir işiniz varsa yukarıda açıkladığımız yöntemleri uygulayarak bundan korunabilirsiniz. Ayrıca çalışırken düzenli aralar vermeye ve küçük egzersizlerle vücudunuzu esnetip güçlendirmeye de dikkat etmelisiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER