Modası hala geçmemiş bir felsefe: Feng Shui

Feng Shui, eski çağlardan beri geleneği sürdürülen bir Çin sanatıdır. ‘Rüzgar ve yağmur’ anlamına gelen bu iki kelime, iyi şansla ve sağlıkla ilişkilendirilir.

Modası hala geçmemiş bir felsefe: Feng Shui

Günümüzde farklı alanlarda yararlanılan Feng Shui öğretisi, yaygın bir şekilde ev dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Mutlu, huzurlu ve uyumlu bir ev ortamı yaratmak için başvurulan Feng Shui’de renklerin kendine özgü bir anlamı vardır ve denge önemlidir.

Siz de evinizde pozitif enerjilere yer açmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak evinizi Feng Shui’nin kadim bilgeliğine göre düzenleyebilirsiniz:

Fazlalık olan her şeyden kurtulun

Feng Shui’de esas olan sadeliktir. Evinizde bulunan fazlalık eşyaların hepsi iyi enerjinin, yani öğretiye göre ‘chi’nin serbestçe dolaşmasını engeller. Chi, size sağlık, refah ve şans getirir. Bu yüzden evinizde işe yaramayan ne varsa hepsinden kurtulmanız gerekir. Üstelik bunlara sadece ortada olan ve gözükenler değil, bazalarda, kanepelerin altlarında ve dolaplarda bulunan eşyalar da dahil.

İyi ışık ve iyi havaya yer açın

İyi enerjinin evde özgürce dolaşabilmesi ve size ihtiyacınız olan sağlık, mutluluk ve diğer olumlu şeyleri getirebilmesi için evinizin havadar ve aydınlık olması gerekir. Bu yüzden fazlalık eşyalarınızdan kurtulmanızın ardından izleyeceğiniz bir sonraki adım da pencereleri açıp hava akışına izin vermeniz olmalıdır. Ayrıca tüm camları, aynaları ve pencereleri de temizlemeli ve ışığın hareketini de bu sayede maksimuma çıkarmalısınız.

Bitkilere yer verin

Feng Shui’de havanın rahatça dolaşabilmesi kadar temiz olması da önemlidir. Bitkiler havayı temizler ve bu sayede sağlığınıza da olumlu yönde etki eder. Ancak bitkilere evinizde yer vermenizin bir başka önemli sonucu da var: Feng Shui’ye göre her şeyin bir enerjisi vardır ve bitkiler de sağlıklı oldukları müddetçe canlı ve olumlu bir enerjiye sahiptirler. Bu nedenle evinizde bitkilerden yayılan chi enerjisine yer vermeniz önem taşır.

Renklerin gücünden yararlanın

Feng Shui’de renklerin önemli bir yeri vardır. Evinizi bu öğretiye göre düzenlerken eşyalarınızda, dekoratif objelerinizde ya da duvarlarınızda kullanacağınız renkleri Feng Shui’deki anlamlarına göre seçmelisiniz. Aşağıda renklerin anlamlarını anlatan kısa bir liste bulabilirsiniz:
• Kırmızı: şans ve refah
• Turuncu: mutluluk ve neşe
• Sarı: zihinsel uyanış ve güç

• Yeşil: huzur, denge ve iyileşme
• Mavi: dinginlik ve iletişim
• Mor: refah ve maneviyat
• Beyaz: arınma ve saflık
• Siyah: güç

Yin ve Yang’ın dengesinden faydalanın

Feng Shui’ye göre her şey birbirinin zıttı ve birbirini tamamlayan iki parçadan oluşur. Yin feminen, yang ise maskülen enerjidir. Tıpkı aydınlık ve karanlığın, gündüz ve gecenin dengesi gibi bu iki enerji birbirini dengeler. Bir başka ifadeyle biri, diğeri olmadan var olamaz. Bu yüzden evinizi dekore ederken Feng Shui’nin en temel öğretisi olan dengeden faydalanmanız önemlidir. Evinizi düzenlerken her bir köşesinin dengeli bir şekilde dekore edildiğine, bir tarafın diğerinden daha dolu ve gösterişli olmadığına dikkat etmelisiniz.

Feng Shui, asırlardır geleneği devam ettirilen bir Uzak Doğu öğretisidir. Yaşam alanınızı bu öğretiye göre düzenlemek, olumlu enerjilerin evinize dolmasına ve size sağlık, mutluluk ve refah getirmesine izin vermenizi sağlar. Üstelik bunun için çok fazla uğraşmanıza da gerek yok. Yukarıda yer verdiğimiz basit adımlarla hem evinizdeki fazlalıklardan kurtularak zihinsel bir rahatlık sağlayabilir, hem de bu öğretinin bilgeliğinden yararlanabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER