Lens kullanırken bunlara dikkat edin

Lens kullanırken bunlara dikkat edin

Lens bakımı nasıl olmalı, kullanırken nelere dikkat etmeli?
Göz sağlığıyla ilgili sorunlar yaşayan ve gözlük kullanmayı tercih etmeyen çoğu kişi için lens, son derece cazip bir alternatif. Gözünüz için uygun olan lensi, doktor kontrolünde edindikten sonra bakımı için de gerekli tavsiyelere uymanız çok önemli.

Hijyenik kullanıma dikkat edilmeli
Lens kullanmak, bilinç ve özen isteyen bir durumdur. Lens kullanımında, genellikle günlük lensler önerilir. Bu lensler tek kullanımlıktır, sabah takabilir ve uyumadan önce çıkartıp atabilirsiniz. Eğer uzun süreli lens kullanıyorsanız, solüsyonu her gün yenilemeli ve bir sonraki gün kullanmamalısınız. Lens kutunuzu yıkamanız ve kapalı olduğundan emin olmanız gerekir. Lensinizin bakımından önce ellerinizi yıkamayı ve el havlunuz yerine kağıt havlu ile ellerinizi kurulamayı unutmayın. Temizliğinden emin olduğunuz avucunuza solüsyonu dökün ve lensinizin çukur kısmı üstte olacak şekilde, parmağınızla solüsyonun içerisinde gezdirin. Bu işlem, lense yapışması muhtemel olan zararlı maddelerden lensinizi arındırmak için son derece önemlidir.

Solüsyonu bol kullanın
Gerek lens temizliğinde gerek lens kutusunun temizliğinde solüsyon kullanmaktan kaçınmayın. Lens kutunuzu temizlerken kutuya solüsyon ekleyin, çalkaladıktan sonra dökün. Lensleri kutuya yerleştirmeden önce, kutuya yeni solüsyon koyun ve temizliğini yaptığınız lensleri de koyarak kapağını kapatın. Lens kutularınızı çok uzun süreler kullanmayın. En fazla bir ay kullandıktan sonra lens kutusunu atmanız gerekir.

Gerekli durumlarda lenslerinizi çıkarın
Lens kullanımında atlamamanız gereken bir diğer konu da lenslerin gözünüzde kalmaması gereken durumlar. Normal kullanım, sabah takılması ve uyumadan önce çıkarılması şeklindedir. Gün içerisinde farklı bir durum olmadığı sürece bu kullanım size sorun yaşatmaz. Lensleriniz, oksijen geçirgenliği olan bir özelliğe sahip olsa bile; uyumadan önce, duştayken ya da gözün suyla temas edebileceği diğer durumlarda gözde kalmamalıdır. Özellikle denize ya da havuza girerken, yüzücü gözlüğü kullansanız da lenslerinizi çıkarmalısınız.

Lensinizi makyajdan sonra takın
Makyaj yaparken ya da yüzünüze bakım uygularken lensinizi çıkarmanız gerekir. Günlük makyajınızı yaptıktan sonra lensinizi takmalı ve makyaj ya da bakım için kullanılan maddelerle lensin temas etmemesine özen göstermelisiniz. Günün sonunda makyajınızı temizlerken de önce lensinizi çıkarıp bakımını yapmalısınız.

Kullanım süresini aşmayın
Kontakt lensler, kullanım sürelerine göre çeşitlilik gösterir. Tek kullanımlık, 30 gün süreli hatta 1 yıla kadar kullanabileceğiniz lensler mevcut. Kontakt lens alırken kaliteli olmasına ve kullanım süresinin çok uzun olmamasına dikkat edin. Tek kullanımlık lensleri tercih etmiyorsanız, 1 ay süreyle kullanabileceğiniz lensler çok daha uygundur. Lensinizi kullanmaya başladığınız tarihi not almalı ve kullanım süresi bittiğinde bir gün bile fazla kullanmamalısınız. Kullanım süresi içerisinde lens kullanmaya birkaç gün ara verseniz bile bu durum bitiş sürenizi geciktirmemelidir.

Göz, en hassas organlarımızdan biridir. Göz bozukluğu yaşadığımızda lens kullanmayı tercih ediyorsak; kontakt lenslerin protez yapıda olduğunu, bu nedenle dikkatli bir bakım gerektirdiğini de unutmamalıyız. Lens kullanımı avantajlı bir durum olsa da, yanlış adımlar izlendiğinde ve gerekli özen gösterilmediğinde çeşitli göz hastalıklarına ve hatta görme kaybına neden olabilir. Dönüşü olmayan durumlar yaşamamak için lens bakımınızı tekrar gözden geçirmenizi ve yukarıda yer verdiğimiz maddelere dikkat etmenizi öneririz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER