Kapıdaki düşman: Doğru yöntemleri uygulayın, bahar yorgunluğuna teslim olmayın

Baharın gelmesiyle güneşin de etkisini hissettirmeye başladı. Havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu bahar ayları, iklimi canlandırsa da vücudumuz bu duruma hemen ayak uyduramayabilir.

Kapıdaki düşman: Doğru yöntemleri uygulayın, bahar yorgunluğuna teslim olmayın

Çoğunlukla hareketsiz geçen kış mevsiminden sonra, nemin artmasıyla vücutta yorgunluk hissi oluşur ve kısa süreli de olsa yaşamımızda olumsuz etkiler oluşturabilir.

Sürekli olarak yorgun hissediyor ve bu yüzden zamanınızı verimli kullanamadığınızı düşünüyorsanız, doğru yöntemleri izleyerek bahar yorgunluğunun önüne geçebilirsiniz.

Neden bahar yorgunluğu yaşıyoruz?
Mevsim sıcaklığının değişmesi, vücudumuzun bu duruma hemen adapte olamaması bahar yorgunluğuna neden olur. Bahar yorgunluğunun temel nedeni mevsim geçişi olsa da nedenlerini sadece bu duruma bağlamamak gerekir. İklimin ve beraberinde de sıcaklığın değişmesi ile vücudumuz fiziksel ve psikolojik bazı reaksiyonlar verir. Vücudun en bilinen tepkileri; halsizlik, enerji düşüklüğü, sürekli uyuma isteği ve yorgunluktur. Mevsim geçişlerinde, ani ısı değişimlerine karşı vücudun kendini korumak için salgıladığı hormonlar başlangıç için yararlı olsa da, uzun süre salgılandığında vücuda yorgunluk ve bitkinlik verebilir.

Doğal besinlerin tüketimine ağırlık verin
Sağlıklı beslenmenin önemi, bahar yorgunluğunu atlatmada da dikkat edilmesi gereken bir konu. Bahar yorgunluğundan korunmak için, mümkün olduğu kadar doğal besin tüketin, hazır gıdalardan uzak durmaya çalışın. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almaya özen gösterin. Ispanak, balık, yumurta, enginar, kefir, taze yeşillikler, semizotu gibi gıdaları ve enerji kaynağı olan fındık, ceviz ve bademi düzenli ve dengeli bir program uygulayarak tüketmeye dikkat etmelisiniz. Düzenli meyve tüketiminizde ise miktarın fazla olmaması önemlidir. Fruktoz miktarı fazla olan meyveler vücudunuzda ağırlık yapabilir. Kivi, muz, çilek, ananas gibi meyveleri yemeye özen göstermelisiniz. Ek olarak, bitki çaylarıyla da vücudunuzu canlandırarak arındırmanız mümkün.

Bol su içerek canlanın
Bahar yorgunluğu ile halsiz hisseden vücut, canlanmaya ve enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun da en temel ve doğal yolu bol su içmekten geçiyor. Vücudun günlük sıvı kaybını karşılamak için her gün en az 2,5 litre su tüketmemiz gerektiği, birçoğumuzun bildiği ancak düzenli uygulamadığı bir bilgi. Düzenli su tüketimi ile bedeninizi zararlı maddelerden kurtararak vücudunuzu canlandırır ve çok daha iyi hissedersiniz.

Hareket edin
Bahar yorgunluğunu atmak için hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Günde en az 30 dakika yürüyün. Güneşin ilk ışıklarıyla beraber güne başlamak, zamanı verimli kullanmak ve zinde hissetmek için güzel bir alışkanlıktır. Erken uyanarak kısa egzersizler yapabilirsiniz. Sabah kahvaltısından önce minimum 5 dakikanızı esneme egzersizlerine ayırmalı ve gün içerisinde de hareketsiz kalmamaya, düzenli egzersiz yapmaya dikkat etmelisiniz. Bahar yorgunluğunu üzerinizden kolay bir şekilde atmak için evde bulunmak yerine, dışarı çıkın ve sizi mutlu eden aktiviteleri yapın.

Güzel bir uykuyla yorgunluğunuzu atın
Günlük almanız gereken uykuyu, erken uyuyup erken uyanarak düzenli hale getirin. Bahar yorgunluğunda, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri uykudur. Gün içerisinde uykulu olmak ve uyumak yerine, gece alacağınız kaliteli bir uyku her zaman çok daha zinde hissettirir. Bahar yorgunluğunun verdiği halsizliği, günün sonunda sağlıklı bir uykuyla aşabilirsiniz.

Genellikle kış mevsiminde metabolizma hızının yavaşlamasının, bahara adapte olmayı zorlaştırmasıyla karşımıza çıkan bahar yorgunluğu, 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçse de zamanınızı nasıl kullandığınıza doğrudan etki eder. Genel olarak hissedilen yorgunluk hali, işlerinizin aksamasına ve farklı olumsuz durumlara neden olabilir. Asıl olarak hayatınızın geneline yaymanız gereken birtakım yöntemleri, mevsim geçişlerinde daha dikkatli uygulayarak, bu sendromun önüne geçebilirsiniz. Bu şekilde baharda yenilenip tazelenen doğaya ayak uydurup güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER