Herkeste olabilir! Kas yaşlanması nedir?

İnsanlar yaşlandıkça vücutlarında da bunun sonucu olarak bazı değişimler görülmeye başlanır.

Herkeste olabilir! Kas yaşlanması nedir?

Kaslarda da görülen bu değişimler, 30’lu yaşların ilk yıllarında ve özellikle de 40’lı yaşlardan sonra fark edilmektedir. Kasların yaşlanması olarak adlandırılan bu süreç, aslında kas kaybının bir sonucudur ve dışarıdan da kasların gevşemesi, vücudun belli bölgelerinde sarkmalar şeklinde görülebilir.

Araştırmalara göre 20’li yaşlardan sonra vücudun kas yoğunluğu 90’lı yaşlara kadar toplam yüzde 50 oranında azalıyor. Buna bağlı olarak yaşanan güç kaybı ise kas yavaşlanmasının en belirgin özelliği. Kas yaşlanmasının 4 temel nedeni var. Bunlar hareketsiz yaşam tarzı, yaşlanma, kullanılan ilaçlar ve hastalık olarak sıralanabilir. Aşağıda bu 4 etkeni ve bunların neden olduğu kas yaşlanmasını yavaşlatmak için neler yapılabileceğini bulabilirsiniz:

Hareketsiz yaşam tarzı
Kas yaşlanması aslında doğal bir süreç olsa da, hareketsiz yaşam şekli bunu hızlandırabilir. Yaşınız ne olursa olsun her gün en az yarım saatinizi fiziksel aktiviteye ayırmanız kaslarınızın zayıflamasını yavaşlatabilir. Araştırmalar özellikle yatağa bağlı kişilerin her gün kaslarının yüzde birini kaybettiğini gösteriyor. Bu durumda yapılan fizik tedavi uygulamaları bunu tersine çevirebilir.

Yaşlanma
Yaşlanmaya bağlı kas zayıflaması, aslında yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası değildir. Düzenli yapılan fiziksel aktivite ve dayanıklılık egzersizleriyle kaybedilen ya da kaslar geri kazanılabilir. Fiziksel aktiviteye yer verilmediği durumlarda ise, özellikle 40 yaşından sonra her yıl yüzde bir oranında bir kas kaybı söz konusu olabilir.

İlaç kullanımı
Astım ve eklem iltihabı gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kas zayıflamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda tedaviyi uygulayan doktora danışarak bazı kuvvet egzersizlerine vakit ayırmak, yaşanabilecek kas yaşlanmasını önleyebilir.

Hastalıklar
Sinirlere ve kas dokusuna zarar veren bazı hastalıklar da yine kasların zayıflamasıyla sonuçlanabilir. Özellikle vücudun belli bölgelerinde bulunan kasların kullanımını sıfıra indiren kanser gibi hastalıklar söz konusu olduğunda, kas yaşlanmasını durdurmak için bazı takviyelere gerekebilir. Bu durumda doktorunuzla birlikte hareket etmeli ve önerdiği ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

Kas dokusu, yukarıda sıraladığımız 4 temel nedenin yanı sıra kalp sağlığına zarar veren sigara ve aşırı alkol tüketimi ve az su tüketimi gibi farklı nedenlerden ötürü de yaşlanabilir. Genel olarak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yer aldığı sağlıklı ve aktif yaşam biçimi benimsenerek bunun önüne geçilebilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER