Daha sağlıklı bir iş yaşamı için uygulayabileceğiniz öneriler

İş yaşamınızın standartları, çalışma verimliliğine doğrudan etki eder. İş yerinizin sağladığı standartların yanı sıra zaman – performans dengenizi sağlamak için yapacağınız kişisel dokunuşlarla, hem konforlu bir iş yaşamını elde edebilir, hem de bunu çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir iş yaşamı için uygulayabileceğiniz öneriler

Zamanı iyi kullanın
Zaman kavramı, özellikle iş yaşamında en değerli olgudur. Zamanı verimli kullanarak kazancımızı ve çalışma tatminimizi arttırabiliriz. İşe belirtilen saatte gelinmesi her işyerinin hassas olduğu bir konu. Ancak bunun da ötesinde sizin eğer vaktinden önce gelme imkanınız oluyorsa, bunu avantaja çevirmenizi tavsiye ederiz. Mesainin başlamasını beklerken, bu vakti ofis dışında bir kafeteryada geçirmek ve motivasyonu zorlaştırmak yerine; ofise erken gelerek çalışma ortamınızı hazırlayabilir, güne başlamadan önce kısa süreli bir nefes egzersizi veya eğer ortam uygunsa meditasyon yapabilirsiniz.

Harekete öncülük edin
Masa başında yoğun tempoyla çalışıyor olabilirsiniz. Bu durumun hareket etmenize engel olmasına izin vermeyin. Bilgisayar başından ayrılmak için kendinize bahaneler üretin. Uzun süre oturmak, beden sağlığınız açısından da olumsuz bir durumdur. Belirli aralıklarla iş yeri içerisinde yapacağınız kısa yürüyüşler vücudunuza iyi gelir ve çalışmaya tekrar döndüğünüzde kendinizi daha iyi hissettirir. Öğlen yemeğinden sonra, imkanınız varsa yeşil bir alanda bulunmanız ve temiz hava almanız olumlu etkiler yaratır. Bina içerisinde farklı katlarda işiniz olduğunda da asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı deneyin.

Su ve meyve tüketin
Çalışırken bol su tüketmek, enerji verir ve tazeler. Bu nedenle sık aralıklarla kahve ve siyah çay içmek yerine su ve bitkisel çaylardan yararlanabilir, gün boyu zinde kalabilirsiniz. Bunun için masanızda su hatırlatıcı not bulundurabilir ya da telefonunuza yükleyeceğiniz mobil uygulamalarla programlı bir şekilde su tüketebilirsiniz. Ofisteki ara öğünler de dikkat edilmesi gereken konulardan. Çalışırken sık sık bir şeyler yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Çoğunlukla oturarak çalışıyorsanız, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun. Kraker, bisküvi, çikolata gibi yiyecekler yerine; kuru meyve, badem, fındık tüketmeyi tercih edin. Evden getireceğiniz meyvelerle kendinize güzel bir meyve tabağı da hazırlayabilirsiniz.

Çalışma ortamınızı düzenleyin
Dağınık ve temiz olmayan bir çalışma ortamı, çalışma isteğini engeller. Dikkatinizi toplayamaz ve konsantre olamazsınız. Çalışma masanızın temiz olmasına dikkat edin ve fazla eşyalardan kurtulun. Masanızda, yapmaktan keyif aldığınız şeylere ait küçük detaylara yer verebilirsiniz. Yeşilin rahatlatıcı etkisinden de yararlanın ve masanızda küçük bitkiler bulundurun.

Hayatımızın büyük bir alanını kaplayan iş yaşamı, bazı detayları atladığınız zaman, stresli ve verimsiz çalışmaya neden olur. Sevdiğiniz işi yapıyor olsanız bile, püf noktaları uygulamadığınızda bu durum, işten keyif almamanıza yol açar. Yapacağınız ince dokunuşlarla iş yaşamınızın kalitesini arttırarak, ofisteki değişimin de öncüsü olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER