Bedenimizi hastalıklardan koruyan 10 mucize besin

Gerek hastalıkları önlemek, gerekse hasta olduğumuzda iyileşmek için genellikle ilaçlara başvurmadan önce şifalı besinlerden yardım almaya çalışırız. Mucize besinler

Bedenimizi hastalıklardan koruyan 10 mucize besin

Doğada her şeyin bir çaresi var. İşte sağlıklı kalmak ve hastalıklardan korunmak için ihtiyacınız olan mucize besinler

Bal

Antiseptik etkiye sahip olan bal, birçok ilacın içeriğinde de yer alan, çoğu hastalığa iyi gelen şifalı bir besin. Özellikle öksürükte boğazlara iyi geldiği bilinir; ama balın faydaları bununla bitmiyor. Sindirime gerek olmadan çabuk bir şekilde kana karışan bal, vücuda güç ve enerji veriyor, zehirlenmelere karşı mideyi rahatlatıyor. Süt ile karıştırdığınız balı ağrılarınız için rahatlıkla içebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra balın görme yetisini de geliştirdiği düşünülüyor.

Sarımsak

Her gün bir diş sarımsak yenmesi gerektiğini pek çok yerde duymuşsunuzdur. Mineral ve vitamin açısından zengin olan sarımsağın birçok hastalığı iyileştirmede aktif rolü var. Doğal antibiyotikler arasında olduğu bilinen sarımsak, vücudunuza bağışıklık kazandırır, tansiyonu düzenler, kanser hücrelerinin yayılmasını önler, akciğer ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Aç ve tok yutulabilen sarımsak, yutarak tükettiğinizde koku da oluşturmaz. Sarımsak tüketiminde önerilen miktar günde 1- 2 diştir. Yemeklerde kullanmanız durumunda, besin değerlerinin kaybolmaması için yemeğin pişmesine yakın eklenmesi daha sağlıklıdır. Sarımsağın, akne gibi cilt problemlerine ve saç dökülmesine olan faydasını da unutmamak gerek.

Ceviz

Kalp fonksiyonlarına faydalı olan ceviz, depresyon ve strese iyi gelir. Ceviz %60 oranında yağ içerir, bu nedenle çok fazla tüketilmemelidir. Ara öğünlerde ve sabah öğününde az miktarda almanız normaldir. Beyin, kalp – damar hastalıkları için çok yararlıdır.

Balık

Balık, haftada en az bir kez tüketilmesi gereken omega-3 yönünden zengin olduğunu bildiğimiz bir besin. Balığın en önemli faydalarından biri beyin fonksiyonlarına olan olumlu etkisidir. Zihin yorgunluğunu azaltır, Alzheimer hastalığını önlemede etkilidir. Çocuklarda büyümeye ve gelişmeye fayda sağlar. Göz sağlığı için önemlidir.


Kefir

Son zamanlarda adını ve faydalarını sık sık duyuyoruz. Sindirim ve kabızlık sorunlarına iyi gelen kefir; iyileşme süreçlerini hızlandırırken, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hücrelerimizi yeniliyor. Kefir; kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, strese karşı etkilidir ve düzenli bir uyku için yardımcıdır.


Acı Biber

Acı; kiminin olmazsa olmazı iken, acı eşiği düşük olanlar için de tercih edilmeyen bir besin olabiliyor. Yemeklere katılan ya da pişirilmeden tüketilen acı biberin birçok faydası var. Düzenli acı biber tüketiminde, kanın pıhtılaşması azalır, kan dolaşımı düzenlenir. Soğuk algınlığında solunum yollarını açar. Mide ekşimesine iyi gelir ve ülseri önlemede etkilidir.


Yoğurt

Yoğurt, mide ve bağırsaklar için oldukça faydalı bir besindir. Kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt, kemikleri ve dişleri güçlendirir. Sebze yemekleriyle birlikte yediğinizde kilo vermenize yardımcı olur. Yüksek protein içermesi nedeniyle, kan şekerini dengede tutar.


Zencefil

Özellikle mide bulantısı ve istifra durumları için yaygın tüketilen zencefil, sindirime de iyi geliyor. Zencefil, migren ağrılarını azaltıyor, saç ve cilt sağlığına fayda sağlıyor.


Yaban mersini

Tüm kırmızı meyveler gibi yaban mersini de anti-kanserojen bir besindir. Lif oranı yüksek olan yaban mersini; idrar yollarını açar, beyin sağlığını korur ve görme kaybına iyi gelir.


Kinoa

Tarihi, yaklaşık 4 bin yıl öncesine dayanan, Güney Amerika kökenli bir tohum olan kinoa da mucize besinler arasında. İçeriğinde bütün aminoasitleri bulunduran istisna bitkilerden kinoa, tam bir lif kaynağıdır. Bu sayede kabızlığı engeller. Tokluk hissi verdiği için kilo vermede de yardımcı bir besindir.


Kendimizi hastalıklara karşı korumak için doğal yolları seçmek en güzel yöntemlerden biridir. Doğal ve yararlı besinleri tercih etmek için hasta olmayı beklemeden bu besinleri beslenme planınıza eklemeniz gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER