Bağışıklık sisteminiz için yapabileceğiniz en faydalı şeyler

Vücudumuzda bir sistem var ve bu sistem hastalıklara karşı bizi her seferinde korumakla görevli.

Bağışıklık sisteminiz için yapabileceğiniz en faydalı şeyler

Bağışıklık sistemi adını verdiğimiz bu savunma mekanizması, düşmanı gördüğü yerde tanıyor ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan mikroorganizmaların sağlığımıza zarar vermesini engelliyor. Karşılaştığı her tehditle iyi bir şekilde mücadele edebilmesi içinse, ona iyi bakmamız, ihtiyacı olanları eksiksiz bir şekilde sağlamamız gerekiyor. Peki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ne yapabiliriz?
Bu sorunun yanıtı aslında mümkün olduğunca sağlıklı alışkanlıklar edinmekte gizli. Tek tek yapmamız gerekenleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Yeterli ve kaliteli uyku
Uykusuzluk kortizon hormonunu arttırır. Kortizon ise uzun süre yüksek seviyelerde kaldığında bağışıklık sisteminin işlevselliğini yitirmesine neden olur. Bu nedenle yeterli, düzenli ve kaliteli uyku, güçlü bir bağışıklık sisteminin ilk şartıdır. Unutmadan ekleyelim: Kortizon hormonunu bu şekilde arttıran başka bir unsur ise strestir. Dolayısıyla stresi de hayatınızdan mümkün olduğunca uzak tutmanız gerekir.

Tütün ürünleri ve alkol tüketimi
Tütün ürünlerinin tamamı, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler ve bronşit ve zatürre gibi hastalıklara kapı açar. Ayrıca tütün ürünlerine maruz kalan çocuklarda orta kulak iltihabı sorunu sık gözlenen bir rahatsızlıktır. Aynı şekilde makul düzeyde olmayan alkol tüketimi de bağışıklık sisteminin zarar görmesine ve karaciğer enfeksiyonlarına yol açar.

Beslenme
Bağışıklık sisteminizin güçlü olması için bol miktarda sebze, meyve ve ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlardan tüketmeniz gerekiyor. Bu şekilde bedeninize ve bağışıklık sisteminize ihtiyacı olan vitamin ve mineral gibi besinleri sağlamış olacaksınız. Ayrıca yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri ile probiyotik alımınızı ve sarımsak, soğan gibi ürünlerle de prebiyotik alımınızı destekleyerek solunum yolları ve sindirim sistemi enfeksiyonlarından korunabilirsiniz.

Güneş ışığı
Güneş ışığı, cildin D vitamini üretimini arttırır. D vitamini yetersizliğinin solunum yolları enfeksiyonu riskini arttırdığı araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçektir. Bu yüzden her gün yeterli miktarda güneş ışığı aldığınızdan emin olmalısınız. Buradaki yeterli miktar, sıcak bir yaz gününde 10-15 dakika kadar dışarıda kalmayı, kış aylarında ise bu süreyi biraz uzatmayı ifade etmektedir.

El yıkama alışkanlığı
El yıkama alışkanlığı, sanıldığından çok daha önemli. Öyle ki; hastalıkların birçoğundan ellerimizi yıkamamız sayesinde korunduğumuzu söyleyebiliriz. Bu yüzden sık sık ellerinizi yıkamaya gayret edin. Bunun dışında su ve sabuna erişiminiz olmadığı durumlarda, örneğin dışarıda bir doğa gezisindeyseniz, el temizliği için üretilen dezenfektan sıvılardan yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Bilim, bağışıklık sisteminin gripten kansere kadar pek çok hastalıkla mücadele edebildiğini ve insanları bu hastalıklardan koruyabildiğini söylüyor. Dolayısıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, bedeninize vereceğiniz belki de en büyük hediye olacak. Yukarıdaki saydığımız sağlıklı alışkanlıkları edinerek bunu rahatlıkla yapabileceğinizi unutmayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER