Aynaya bakarak bunları anlayabilirsiniz!

Vücudunuzdaki vitamin ve iyot eksikliği size sinyaller verebilir. Hatta yalnızca aynaya bakarak bile bunu anlayabilirsiniz.

Aynaya bakarak bunları anlayabilirsiniz!

Not: Bu belirtiler farklı rahatsızlıkların habercisi de olabilir. En doğru bilgi, tanı ve tedavi için mutlaka uzmana danışın.

1. Soluk ve Kuru Cilt
Bütün yıl boyunca cildiniz kuru ise bu, A ve C vitamini eksikliğinizin bir işareti olabilir. Soluk bir cilt ise B12 eksikliğinin habercisi olabilir.
B12 vitamini alımınızı artırmak için daha fazla deniz ürünü ve et tüketmelisiniz. A ve C vitamini içinse erik, portakal, biber, lahana, marul, havuç, kayısı, ıspanak ve greyfurt

2. Kuru saç
B7 vitamini olarak da bilinen biyotin eksikliği, kuru saça ve kepeğe neden olabilir. Vücudunuzda gerekli biyotin seviyesini korumak için daha fazla et, deniz ürünü, meyve, sebze, mantar, baklagil ve yumurta tüketmelisiniz.

3. Kepek
Kuru saçlara genellikle kepek eşlik eder ancak saçınız kuru olmamasına rağmen kepeğiniz varsa bu dikkatli olmak için bir işaret olabilir. Kepek B2 ve B6 vitamin eksikliğinin bir işareti olarak yorumlanabilir.

4. Şiş Gözler

Genellikle sabahları uyandığınızda gözleriniz şişiyorsa bu, vücudunuzda iyot eksikliğinin olabileceğinin bir işareti olabilir. Vücudunuzdaki iyot seviyesini arttırmak için yemeğinize iyotlu tuz eklemelisiniz. Alternatif olarak, süt ürünleri, balık ve ekmek yoluyla iyot alabilirsiniz.

6. Soluk dudaklar
Çok sık üşüten ya da tansiyonu düşük olan kişiler genellikle soluk dudaklara sahiptir. Bu, beslenmenizdeki demir veya belki de B12 vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.

7. Diş eti kanaması
Diş eti kanamasının nedeni C vitamini eksikliği olabilir. Beslenmenizdeki C vitamini seviyesini arttırmak için portakal, limon, greyfurt gibi narenciye ve kırmızı biber gibi gıdaları tüketmelisiniz

8. Sivilce
Sivilce genellikle hormonal süreçlerden ve cilt gözeneklerinde kir, mikrop ve ölü cilt hücrelerinin birikmesinden kaynaklanır ancak vitamin eksikliğine bağlı da olabilir.
Düşük A ve E vitaminleri sivilceye neden olabilir. Vücudunuzdaki E vitamini seviyesini artırmak için ıspanak, zeytinyağı, karnabahar tüketebilirsiniz. Benzer şekilde, vücudunuzdaki A vitamini seviyesini arttırmak için balık, yumurta, baklagil ve tereyağı gibi yiyecekleri tüketmelisiniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER