Saç Toplamak Zararlı Mı? - SimgoloSimgolo

21 Temmuz 2021 - 17:03

Saç Toplamak Zararlı Mı?

Son Güncelleme :

04 Mart 2021 - 14:03

1

Saçlar için en kolay uygulanan modellerden biri saçları arkadan toplamak yani halk arasındaki tabiri ile at kuyruğu yapmaktır.Ancak bazı uzmanlar saçları at kuyruğu şeklinde toplamanın zararlı olduğunu söylüyor. Bizde bir araştırma yaptık ve “Saçları at kuyruğu yapmak zararlı mı”? “Saç toplamak zararlı mı”? Sorularının cevabını aradık.

2

Saçları at kuyruğu yapmak çoğu zaman kadınlar için en pratik saç modellerinden biridir. At kuyruğu modelini evde arkadaşlarınızın yanında üstünüzde pijamalarla yapacağınız gibi özel bir davette de kullanabilirsiniz. Ancak saç toplama ya da diğer adı ile saçları at kuyruğu şeklinde toplama bazı sorunlara neden olabilir.Özellikle saçın tüm gün toplu durması çok fazla önerilmiyor. İşte saçları sıkı toplamanın verdiği zararların bazıları…

3

Saç çizgisini bozar: Saçların alından başlayan kısmın belli bir düzeni vardır ve buna saç çizgisi denir. Saçları sıkı toplamak bu çizgideki saçların dökülmesine ve çizginin bozulmasına neden olur.

4

Baş ağrısına neden olabilir: Saçları çok sıkı bir şekilde toplamak saç derisinin altında bulunan saç köklerinin gerilmesine neden olur. Bu gerilmede baş ağrısını tetikler.

5

Saçınız daha kolay kırılır: Saçlarınızın sıkı bir şekilde toplanınca gerilir ve hassaslaşır. Bu hassasiyet de saçlarınızın kopmasına neden olur. Özellikle saçlarınız topluyken uyumamalısınız.

6

Cildinize zarar verir: Saçları sıkı toplamak cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Bu da cildinizde sarkmaların yaşanmasının nedenlerinden birine dönüşebilir.

7

Sırt ağrısına neden olabilir: Eğer saç yoğunluğunuz saç fazlaysa ve saçlarınızı sıkı toplamak gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Çünkü sıkı saçları sert bir şekilde toplamak sırt ağrısına neden olabilir.

8

Sinir uçlarına zarar verir: Saçlarınızın her bir teli ayrı bir köke ve ayrı bir sinir ucuna bağlıdır.Saçlar çok sıkı toplandığında bu sinirler zarar görür.