Robotlar sayesinde gerçekleşecek yeni bir teknoloji patlamasına giriyoruz ve bu dönüşüm şimdiden dünyanın güç dengelerini değiştirmeye başladı.

Robotlar sayesinde gerçekleşecek yeni bir teknoloji patlamasına giriyoruz ve bu dönüşüm şimdiden dünyanın güç dengelerini değiştirmeye başladı. Artık robotlarla savaşacağız, robotlar sayesinde hayatta kalacağız, robotlar arabaları bizim yerimize kullanacak, bizim yerimize çalışacaklar, alışveriş yapacaklar ve ev işlerine koşturacaklar. Gelecekte nelerin değişeceğinden bahsediyoruz ama aslında küresel olarak çok büyük bir değişimin eşiğindeyiz ve bu değişim güç ve zenginlik bakımından yepyeni fırsatlar sunuyor.

Yeni otomasyon çağında, işletmeler makineler ve algoritmalardan mümkün olduğunca faydalanmaya çalışıyor ve neticede bu teknolojiler şirketleri daha etkin çalışır hale getirecek. Bunun sonucunda ise bazı işler ve sektörler -tabiri caizse- ışık hızında yok olacak. Gelişmeler ABD ve Çin arasında bir teknoloji yarışı başlamasına sebep oldu. Birleşik Krallık, Fransa ve Güney Kore gibi diğer büyük ekonomiler de bu gelecekten bir parça koparmak için büyük paralar harcıyor.

Olumlu etkiler
Kas gücüne dayalı işler ortadan kalkacak (tabii bunların yerine daha iyi iş imkanları sunulduğu sürece bu gelişme olumlu olabilir). Araç sürmek ve temizlik yapmak gibi işlere çok daha az vakit ayrılacak. İstediğinize istediğiniz zaman ulaşma imkanınız çokça artacak.

Sağlık uygulamaları çok daha yerinde ve detaylı olacak. Tıbbi robotlar ameliyatları çok daha hassas şekilde yapabilecek ve mikro-botlar vücudumuzda ilaçların doğru yerlere ulaştırılmasını sağlayacak. Empati sahibi robotlar yaşlandığımızda bize bakacak. Yumuşak ve esnek robotlar arama kurtarma operasyonlarında kullanılacak. Robotlar ve diğer otonom cihazlar, telefonunuzdaki uygulamaları kullanarak doktorlarla iletişiminizi sağlayacak. Devlet bürokrasisi aradan çıkmış olacak.

Akıllı ev aletleri, özellikle de mutfakta çok büyük değişim yaratacak. Buzdolabınız içindeki yiyeceklerden haberdar olacak ve bittikçe yenisini sipariş edecek. Buzdolabı, bulaşık makinesi ve fırın birbiri ile iletişim kurabilecek. Bize daha az iş düşecek; bu da bizi daha tembel ve mutfakta gereksiz hale getirecek.

Neticede insanlar robotların kontrolünde olacak ve sahip olacakları rolleri insanlar belirleyecek. Carnegie Mellon Üniversitesinden Manuela Veloso “Bu robotlar Mars’tan gelmedi. Dünya’da biz ürettik ve üretmeye devam edeceğiz.” diyor.

Olumsuz etkiler
Robot devrimi çalışanlar için, tıpkı Endüstriyel Devrim’in başında makinelerin yaptığı gibi, geçici bir zorluk dalgası oluşturacak.

19. yüzyılda ilk endüstriyel otomasyon çağının başlamasının ardından ABD’de maaşların normale dönmesi yaklaşık 60 yıl sürmüştü. 20. yüzyılda tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş ise 40 yılımızı almıştı.

Otomasyonun ilk geniş çaplı etkilerini uzun yol şoförleri ve çağrı merkezi çalışanları yaşayacak.

Öte yandan robotlar bazı işleri devralma konusunda oldukça yavaş olabilir çünkü hala bir insanın el becerisine sahip robot geliştirmek mümkün olmadı.

Sonuç
Otomasyon endişesinin, robotlaşmaya karşı küresel bir direnç yaratması mümkün olabilir. Pew tarafından yapılan bir araştırmada katılımcıların yüzde 72’si otomasyon konusunda endişe duyduklarını belirtti.

Devletler ve işverenler yeni dönüşümde ilk sıralarda yer almak için yarışıyor olacak. Ekonomistler ve akademisyenler, yaklaşan acil durum konusunda farklı görüşlere sahip. Ancak herkes, robot devriminin işleri ve sektörleri baş aşağı ederek, üretim krizinden kat kat büyük bir değişime yol açacağı konusunda hemfikir.