More
  Ana SayfaTeknolojiReklamcılığın Günümüzdeki Önemi

  Reklamcılığın Günümüzdeki Önemi

  Reklamcılığın günümüzdeki önemi göz ardı edilemez. Ürün veya hizmetler için reklamı kullanmak daha fazla kişiye ulaşmak demektir. Reklam, potansiyel müşterilere ürününüzü gösterir ve o kişiler artık potansiyel değil müşteriniz olabilir. Reklamcılığın önemine geçmeden önce reklam nedir hadi ona bakalım.

  Reklam Nedir?

  Reklam, pazarlanması ya da duyurulması istenen ürünü veya hizmeti kitle iletişim araçları kullanılarak, ücretli bir biçimde göstermeye denir. Tüm amaç müşteriyi çekmek, ikna etmektir.

  Günümüzde internetin özellikle pandemiden sonra bu denli yayılması ve sosyal medyanın fazlaca kullanılması sayesinde reklam ve reklamcılık da etkisi epeyce artış göstermiştir. Eskiden reklamlar gazetelerde, dergilerde, broşürlerde verilirken artık dijital üzerinden, sosyal medyada, internette verilmektedir. Basılı yayınlar eskisi kadar okunmamakta ve kullanılmamaktadır.

  Reklamcılık Günümüzde Neden Önemlidir?

  Reklam yukarıda değinildiği gibi ürün ya da hizmetinizin daha fazla kişiye duyurulmasını sağlar. Firmalar ürün ya da hizmetleri hakkında bir reklam verdikleri zaman -ki bu reklam iyi hazırlanmış olmalıdır-normal etkileşimlerinden kat kat daha fazla etkileşim alırlar.

  Reklam, reklam veren ve hedef ile arasında köprüdür. Reklam verene nerede vermesi gerektiğini gösterirken hedefe (ürün ya da hizmeti) nereden alınabileceğini, ürünün ne işe yarayacağını anlatır. Reklam verenler, reklam araştırmaları sonucuna bakarak hedefinin ilgisini nasıl çektiğini, nasıl daha da fazla etkileşim alabileceğini öğrenebilir ve sonuçlar doğrultusunda yolunu çizebilir.

  Reklamın etkili olması için öncelikle hedef belirlenmelidir. Hedefin özelliklerine göre ürünün ya da hizmetin fiyatlandırılması yapılmalıdır.

  Reklamın Amacı Nedir? Reklam Neden Yapılır?

  Reklamın temel amacı ürünün satışını arttırmak, hizmeti daha fazla kişiye duyurmaktır. Bu amaçlar şu şekilde ifade edilebilir.

  1)Reklamın İletişim Amacı 

  Bu evrede amaç reklamı yapılan ürün veya hizmet hakkında bilgi vermek, hedefi güdülemek, satın almaya ikna etmektir.

  Reklamın iletişim amacı içinde bazı ögeler vardır. Bunlar ;

  • Kaynak : Reklamı veren kişi ya da kurumdur. Kaynak sadece ürünü üretmekle kalmamalı, hedefini iyi tanıyıp, ürününü o hedeflere göre fiyatlandırmalı, şekillendirmelidir.
  • Mesaj : Tasarlanan reklam kaynağın hedef kitlesine gönderdiği mesajdır. Mesaj ne kadar özgün, etkileyici olursa o kadar akılda kalır ve etkileşim çeker.
  • Alıcı : Kaynağın mesajını gönderdiği kitleye denir. Müşteriler kaynağın alıcısı olarak adlandırılır.
  • Kanal : Kaynağın hedefine ileteceği mesajın aktarıldığı yola denmektedir. Reklamlar tv, radyo, billboardlar ile aktarılabilir.
  • Geri bildirim : Alıcı eğer mesajı alır ve güdülenirse (etkilenirse) ürünü ya da hizmeti satın alır ya da kullanır. Bu bir geri bildirimdir.
  • Kod açma : Alıcının mesajı görüp algılamasına denir.

  2)Reklamın Satış Amacı :

  Reklamın ilk amacı reklamı yapılan ürün ya da hizmetin talebini arttırmaktır. Bu amaç 2’ye ayrılır.

  • Kısa vadede satış amacı : Ürün ya da hizmetin kısa sürede tüketilmesini sağlamaya çalışma sürecidir.
  • Uzun vadede satış amacı : Ürün veya hizmeti hedef kitleye tanıtarak akılda kalmasını sağlamak ve zamanı geldiğinde satın aldırmaya yöneltme işlemidir.

  Reklamın Avantajları Nelerdir?

  -Rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.

  -Hedef kitleye ulaşmanızı hızlandırır.

  -Müşterilerle iletişim ve bağ kurmanızı sağlar.

  -Tanınmışlığınızı ve itibarınızı yükseltir.

  -Malın kullanımını yaygınlaştırır.

  -Alışkanlıkları değiştirir.

  Reklamın Dezavantajları Nelerdir?

  -Ek bir giderdir.

  -Bazen yanıltıcı olabilir.

  -Genelde bütçesi yüksek olan firmalar için uygundur.

  -Reklam doğru bir şekilde mesajı veremezse marka lekelenebilir.

   

  Reklam çeşitli yollarla verilebilir. Mesela :

   

  1)Basılı Reklam Ortamları

  Gazete, dergi, broşür, el ilanı, kataloglardır. Hedefe yazı, fotoğraf vb. yollarla ulaşıldığı reklam ortamlarıdır. Günümüzde reklam dijitale geçtiği için etkileşimi düşmüş ama hala kullanılabilmektedir. Diğer reklam ortamlarına göre en ucuz maliyetli olan basılı reklam ortamlarıdır.

  2) Görsel- İşitsel Reklam Ortamları

  Radyo, televizyon, sinema bu kategoride yer alır. Aynı anda hem göze hem kulağa hitap eden reklamlardır. Bu özelliği sayesinde her yaşa uygun olup reklam ortamlarında sıkça tercih edilir. Günümüzde sıkça gördüğümüz reklam ortamıdır. Okuma oranı düşük ülkelerde daha sık görülür. Ücretler reklamın süresine göre değişebilir. Ücretlendirmesi basılı yayın ortamlarına göre daha fazladır.

  3) Diğer Reklam Ortamları

  Bilinen televizyon, gazete reklamları dışındaki tüm reklam ortamlarını kapsar. Bu kümedeki reklam ortamları; fuarlar, billboardlar, açık hava, afiş reklamları gibi reklamlardır. Bu reklamların diğer reklamlardan farkı ücretleridir. Basılı ve görsel işitsel reklam ortamlarından daha fazla maliyetli olabilir. Ücretler de reklamın yayınlanma süresine göre değişir.

  Özetle reklam, bütçeniz uygunsa, iyi bir reklam uzmanı bulduysanız ve doğru bir yol haritası çizdiyseniz (hedef kitleyi ve özelliklerini biliyorsanız vb.) vermeniz gereken, sizi yükseklere taşıyacak bir alternatiftir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın