Her ne kadar aksi düşünülse de, regl döneminde egzersiz yapmaya ara vermemiz gerekmiyor. Hatta yapılan araştırmalar, regl döneminde ve öncesinde yapılan fiziksel aktivitenin hem olası ağrıları azalttığını hem de zihinsel anlamda kadınlara iyi geldiğini ortaya koruyor. Yine de bu dönemde egzersiz yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeylerin olmadığını söyleyemeyiz. Yazının devamında bunların neler olduğunu detaylandıracağız.

1Egzersiz yoğunluğu

Regl döneminde yapacağınız egzersizlerin yoğunluğunu iyi ayarlamalısınız. Özellikle ilk birkaç gün, kanamanın da yoğun gelmesi nedeniyle, mümkün olduğunca hafif egzersizler yapmalı ve  dayanıklılık antrenmanlarından da kaçınmalısınız. Örneğin; her gün 3 km koşan biriyseniz, reglinizin ilk günlerinde bunu 2 km’ye indirmek, sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu noktada önemli olan ne kadar fazla hareket ettiğiniz değil, minimum seviyede de olsa fiziksel açıdan aktif kalmanızdır.

2Kardiyo

Kardiyo, regl döneminde yapılabilecek en iyi egzersiz türüdür. Bu şekilde regl kanamasının neden olduğu hormonel değişimleri ve bunlara bağlı semptomları azaltabilirsiniz. Ancak burada da önemli olan yine düşük tempolu ve kendinizi zorlamayacak bir şekilde egzersiz yapmanız. Eliptik bisiklet, jogging ve bisiklet sürmek, regl döneminde yapabileceğiniz kardiyo egzersizlerine örnek olarak verilebilir.

3Yüzme

Eğer yüzmeyi seven ve düzenli olarak yüzen biriyseniz, regl döneminde bu alışkanlığınıza ara vermek zorunda değilsiniz. Yalnızca ilk günler 30 dakikayı aşmayacak şekilde bir yüzme rutini benimsemeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde kendinizi hem çok fazla zorlamayacak, hem de regl döneminde artan sırt ve bel ağrılarınıza iyi gelen bir spor yapmış olacaksınız. Son olarak; yüzmeden önce ve sonra tamponunuzu değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

4Ağırlık kaldırma

Ağırlık kaldırma, menstürasyon kanamanız esnasında sizi zorlayabilir. Dolayısıyla ağırlık kaldırma içeren bir antrenman programı izliyorsanız, buna reglinizin ilk günlerinde ara vermeye ve son günlerde başlamaya dikkat edin. Kanama devam ederken normalden daha hafif ağırlıklar kaldırabilir ve bittikten sonra ise normal düzeninize dönebilirsiniz. Bu sırada dikkat etmeniz gereken en önemli şeyse, belinize asla yük bindirmemek olacaktır.

5Giyim

Regl döneminde egzersiz yaparken rahat şeyler giymek de son derece önemli. Çok dar olmayan şort ya da eşofman altlarını tercih etmeli ve olası lekelenmelere karşı koyu renk kıyafetler giymeye de özen göstermelisiniz. Periyodunuz boyunca vücudunuzun sıcağa toleransının düştüğünü fark ediyorsanız, iç çamaşırlarınız ve tüm kıyafetlerinizde pamuk kumaşları seçmelisiniz.

6Yoga

Regl döneminde yapılırken çok dikkatli olunması gereken yoga, özellikle ters duruş içeren bazı asanalarda, menstürasyon ağrılarının şiddetlenmesine neden olabilir. Ancak bu, bu dönemde yoga yapılmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Ters duruş içeren hareketleri yapmamaya ve bu konuda yoga eğitmeninizden bilgi almaya dikkat etmeniz yeterli.

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan biri de regl döneminde egzersiz yapmaya ara vermeleri gerekip gerekmediğidir. Yapılan tüm araştırmalar, fiziksel aktivitenin menstürasyon boyunca hem zihinsel hem de fiziksel anlamda iyi geldiğini gösteriyor. Bu nedenle, yukarıda sıraladığımız noktalara dikkat ederek egzersizlerinize içiniz rahat bir şekilde devam edebilirsiniz.