More
  Ana SayfaGenelReflüye Ne İyi Gelir? Reflü Nedir?

  Reflüye Ne İyi Gelir? Reflü Nedir?

  Toplumda çok sık rastlanan mide rahatsızlıklarının başında reflü gelir. Son derece rahatsız edici bir hastalık olan reflünün fark edilmesinin hemen ardından tedavi edilmesi gerekir. Reflüye ne iyi gelir? Reflü nedir? İsimli yazımızı okutarak reflü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Reflü, mide içeriğinin mideden yemek borusuna geri kaçmasına verilen isimdir. Bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle göğüs kafesinin arkasında yanma şikayetinde bulunurlar. Hastalığın en belirgin belirtilerinden biri ise ağza acı bir su gelmesidir. Reflü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık rastlanan bir rahatsızlık olarak bilinir. Yapılan bir araştırmaya göre; Türkiye’nin %20’sinde reflü hastalığına sahiptir. 

  Reflü, mide asidi ile yemek borusunun uzun süre temas halinde olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu temas bir süre sonra yemek borusunda hasara ve tahrişe neden olur. Bu hasar  yanma şikayetinin ortaya çıkmasına neden olan bir durumdur. Basitçe anlatmak gerekirse yemek borusunun alt kısmında kapak benzeri bir yapı vardır. Kapak benzeri yapı, mide asidinin yemek  borusundan kaçmasını önler. Kapak, sık aralıklarla gevşer ve gevşeyen kapak mide asidini yemek borusuna ulaşmasına neden olur. 

  Reflünün Belirtileri Nelerdir? 

  Reflünün en yaygın belirtilerinden biri ağızdan acı su gelmesidir. Bu şikayet genellikle baharatlı, yağlı gıdalar, çikolata gibi besinler tüketildiğinde artar. Bununla beraber mideden boğaza doğru yayılan ve son derece rahatsızlık verici bir hal alan yanmadır. Bu yanma nedeniyle reflüsü olan pek çok insan yemek yemekte zorlanır. Ayrıca, yutma güçlüğü de önemli bir reflü belirtisidir. 

  Bunlarla beraber ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma da ender olsa bile reflünün belirtileri arasında gösterilebilir.  Reflü öksürük, ses kısıklığı, diş çürüğü ve boğaz ağrısı gibi farklı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarır. 

  Reflüye Ne İyi Gelir? 

  Reflüden kurtulmak için çoğu zaman bir uzmanın müdahale etmesi gerekir. Bunların dışında reflüden şikayet eden insanların bazı besin maddelerini tüketmemesi lazım. kahve, çikolata, baharatlar, gazlı içecekler, sigara, soğan, sarımsak, yağda kızartılmış yiyecekler, alkol, salça, domates, ekşili yiyecekler gibi besin ürünleri tüketmekten kaçınmalıdır. 

  Mide gereğinden fazla doldurulmamalıdır. Yemek yedikten sonra hemen uykuya geçmek reflünün artmasına neden olur. Yemek yedikten iki saat sonra yatılmalıdır. 

  Yemekler oturarak yavaş tempoda yenmelidir. Hızlı ve ayakta yemek yemek reflüsü olanlar için tavsiye edilmez. 

  Uyurken mide asidini önlemek için en az 30 cm yüksekliğinde bir yastık kullanmak gerekir. 

  Fazla kilo da reflüyü tetikleyen bir etkendir. Her zaman ideal kiloda kalmak gerekir. 

  Gün içinde fazla su tüketmek reflünün tedavisinde en çok işe yarayan alışkanlıklardan biridir. 

  Bunların dışında reflüden kurtulmak istiyorsanız sık sık egzersiz yapmanız ve yürüyüşe çıkmanız sizin için faydalı olacaktır. 

   

  En Çok Okunanlar