More
  Ana SayfaGenelProtein Tozu Sağlıklı Mı? Protein Tozlarının Zararları Var Mı?

  Protein Tozu Sağlıklı Mı? Protein Tozlarının Zararları Var Mı?

  Smoothielerinize ve mikshakelerinize takviye besin olarak koyduğunuz spor yapanların vazgeçilmez besinlerinden biri olan protein tozu sağlıklı mı? Protein tozu kullanmak gerekir mi? Protein Tozlarının Zararları Var Mı?

  Spor yapanlar ya da daha sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin sıklıkla tükettiği protein tozunun içinde inek sütünden elde edilen whey ve kazein proteini bulunur. Protein tozları, kasların çoğalmasına yardımcı olur. Bazı uzmanlara göre protein tozları kullanılması gereken bir besindir. Ancak bazı uzmanlara göre protein tozu beden için sanıldığı kadar gerekli değil. Sizler için protein tozu sağlıklı mı? Protein tozuna ihtiyacı var mı? sorularının cevaplarını araştırdık. 

  Karbonhidratlar ve yağlarla birlikte proteinler,  vücudumuzun günlük işleyişi göz önüne alındığında gün içinde belli bir miktarda kullanılması gereken üç ana makro besinden biridir. Protein özellikle kas kütlesi oluşturmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, dokuları onarmak için oldukça gereklidir. Genellikle tok tutma gibi özellikleri olması nedeniyle diyetlerde protein ağırlık beslenmeler önerilir. Protein tozu elde etmek için inek sütünden ekstrakter edilir. 

  Yetişkin bir insanın gündelik aktiviteleri gerçekleştirmek ve sağlıklı olmak için her gün belli bir oranda protein alması gerekir. Huffpost’da yer alan habere göre, bir insan günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram protein almalıdır. 

  Aslında gün içinde çoğu insan çok fazla zaman harcamadan protein ihtiyacını karşılar. Örneğin, 3.5 ons yani 99 gram tavuk yiyen biri 31 gram protein alır. İki yumurta 12 gram protein içerir. Yarım fincan pişmiş fasülyede 8 gram, 4 ons fileto somonda 26 gram protein vardır. Gün içinde bunlardan birini tüketen biri zaten kendisi için gerekli olan proteini sağlamış oluyor.  Eğer vücut geliştirme gibi farklı hedefleriniz varsa bunun için kilo başına 1,2 1,7 gram protein almanız gerekiyor. 

  Bazı uzmanlar eğer günlük protein alımında bazı zorluklar yaşıyorsanız bunun için protein tozu tüketebileceğinizi söylüyor. Örneğin veganlar, ameliyat nedeni ile protein tüketemeyenler ve yaşlı yetişkinler bu sınıfa giriyor. Goog Housekeeping’in diyetisyen ve beslenme uzmanı Stefani Sassos,  “Diyetinizde yeterince protein almıyorsanız veya belirli bir sağlık durumu nedeniyle artan protein ihtiyaçlarınız varsa, protein tozları size kesinlikle yardımcı olabilir” diyor. Uzmanlar bunların dışındaki durumlarda protein ihtiyacının besinlerden alınması gerektiğinin altını çiziyorlar. 

  Protein Tozlarının Zararları Var Mı?

  Protein tozları uzmanlar tarafından belirlenen miktarlarda tüketilmesi gereken bir takviyedir. Uzman tavsiyesinin dışında kullanılan protein tozları insan sağlığına zarar verebilir. Vücuttaki protein miktarının artmasına bağlı olarak kalbin yorulmasına yol açabilir. 

  Kanın asidik oranının yükselmesine neden olan protein, kalsiyum boşalmasına sebep olarak kemik erimesine davetiye çıkarır. Ayrıca, kalsiyum boşalması böbrek taşı oluşumuna neden olur. Hatta, fazla miktarda protein böbrek yetmezliğine yol açar. 

  Vücuda giren çok fazla miktarda protein, karaciğerin yorulmasına neden olur. Karaciğer sorunları yaşayanların buna oldukça fazla dikkat etmeleri gerekir. 

  En Çok Okunanlar