Seyahate çıkmak muhtemelen herkes gibi sizi de heyecanlandırıyor ve birbirinden renkli hayaller kurmanızı sağlıyordur. Peki seyahat hazırlığı ve özellikle valiz hazırlığı için de aynı şeyi söyleyebilir miyiz? Bu soruya verilen yanıtlar genellikle olumsuz. Çünkü kabul edelim ki neye ihtiyacımız olup neye olmayacağını her zaman çok iyi tahmin edemeyebiliyoruz. Bazen de alacağımız şeyleri netleştirsek bile onları valize nasıl koyacağımızdan emin olamıyoruz. Eğer siz de bu saydığımız sorunlardan muzdaripseniz aşağıda sizin için derlediğimiz pratik ve kullanışlı bir valiz hazırlamanın püf noktalarını okuyabilirsiniz:

1Seyahat süresini belirleyin

Valiz hazırlığınıza seyahat sürenizi göz önünde bulundurarak başlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Seyahat sürenize göre valiz büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. En sevdiğiniz kıyafetleri seçmeniz ve fazla ağırlıktan kaçınmanız doğru seçenek olacaktır.

2Kıyafetlerinizi mümkün olduğu kadar az katlayın

Valize yerleştirilen kıyafetler, ne kadar az katlanır ve ince bir şekilde koyulursa yerden de o kadar tasarruf edilir. Bu şekilde kıyafetleriniz çok fazla kırışmaz. Kıyafetlerinizi ütü yerlerinden katlayabilirsiniz. Eğer bir seyahat ütünüz yoksa, kırışmayan krep kumaş giysilerinizi de tercih edebilirsiniz.

3Aksesuar ve kişisel bakım eşyalarınızı ayırın

Seyahatte yanınıza alacağınız aksesuarlarınızı bez bir keseye ya da küçük bir çantaya koyarak eşyalarınızın arasına yerleştirin. Böylece aksesuarlarınıza sert temas olmaz ve zarar görmezler. Kişisel bakım eşyalarınızı koyduğunuz çantanızı ise valizinizin köşelerine yerleştirebilirsiniz.

4Ayakkabılarınızı tek tek poşetleyin

Eğer birden fazla ayakkabı kullanacaksanız, ayakkabılarınızın her birini ayrı poşetlere koyun ve üzerine eklenecek kıyafetler için düz zemin oluşturmaya özen gösterin. Kadınlar için ise topuklu ayakkabıların arasına çorap ve keseye yerleştirilmiş çamaşır koymak iyi bir seçenek olacaktır. Bu şekilde ayakkabılarınız zarar görmeyecektir.

5Parfüm, deodorant gibi eşyalarınızı evde bırakın

Çoğumuzun bildiği bir konu ama hatırlatmakta yarar var. Uçak seyahati yapacaksanız, parfüm, deodorant gibi likitler güvenlik engeline takılacağı için yanımıza almamak, gideceğimiz yerde hemen tüketebilmek üzere seyahat boy deodorant kullanmak iyi bir çözüm olabilir.

6Bazı eşyalarınızı el çantanıza alın

Şarj aleti, elektronik cihazlar, bilgisayar, pasaport,kimlik ya da kıymetli eşyalarınızı el çantanıza yerleştirin. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa mutlaka el çantanızda bulundurun.

7İş seyahatine çıkıyorsanız…

İş seyahatine çıkacaksanız yanınızda götüreceğiniz kıyafetlerin de ütü gerektiren aynı zamanda şık giysiler olması muhtemel. Giyeceğiniz kıyafetleri iki kat olacak şekilde katlayabilir ve aralarına pelur kağıt koyabilirsiniz.