More
  Ana SayfaGenelPortakal Tütsüsü Nasıl Yapılır? 

  Portakal Tütsüsü Nasıl Yapılır? 

  Portakaldan en güzel ne yapılır? Diye sorulsa herkesin aklına kurabiye gelir. Bunun dışında portakal kabuğundan yapılan kahvede geçtiğimiz yıllarda çok popüler olmuş neredeyse sosyal medyada deneyip de videosunu atmayan kalmamıştı. Şimdi sizlere bu yararlı meyveden yapılan bir başka şeyden bahsedeceğiz. Hoş kokusu ve dinlendirici etkisi ile evlerinizin havasını değiştirecek Portakal tütsüsü

  Kış meyveleri arasında en sık tüketilen meyve portakaldır. Yaşlanmayı engelleyen, şekeri dengede tutan, kan basıncını dengeleyen saymakla faydası bitmeyen portakalı evlerinizin enerjisini ve kokusunu değiştirmek içinde kullanabiliriz. Eskiden sobalı evlerin olduğu dönemde sobanın üzerine kabuklarını koyarak evde güzel bir kokunun hakim olmasını sağlardık. Portakalın bu faydasından yararlanıp bir de evdeki kötü enerjilerden kurtulmak isterseniz portakal tütsüsü nasıl yapılır diye merak  etmeye başlamışsınız demektir. 

  Haydi gelin hep birlikte portakal tütsüsü yapalım. 

  Malzemeler:

  Bir adet büyük boy portakal

  Bir tutam adaçayı ya da defne yaprağı

  Kibrit ve bıçak

   

  • İlk önce elinize büyük boyutlarda ve düzgün bir portakal alın
  • Daha sonra bu portakalı ikiye bölün.
  • Bir yemek kaşığı yardımı ile portakal ve kabuğunu birbirinden ayırın. 
  • Her iki parçanın içinde portakalı çıkardıktan sonra elinizde iki tane yarım portakal kabuğu olacak.
  • Portakal kabuklarından birinin üzerini küçük bir yuvarlak oluşturacak şekilde bölün.
  • Her iki  kabuğunda üstünde küçük delikler açın.
  • Kabuklardan altta olanının içine defne yaprağı ya da adaçayı yaprağı koyun.
  • Ada çayını ya da defne yaprağını bir kibrit yardımıyla yakın ve yanan kibriti tütsünün içinde bırakın. Bu yaprakların daha iyi yanmasına neden olacak.
  • Diğer portakal kabuğunu üzerine kapatın ve evinizin içinde dolaştırın.

  Portakal Tütsüsü Ne İşe Yarar?

  Eğer evinizde hoşunuza gitmeyen bir koku varsa bunu yok eder. Kimyasal içerikli kokulara göre daha sağlıklıdır. Tütsünün içine koyduğunuz bitkiyle portakalın kokusu karışarak dinlendirici bir kokuya dönüşür. Özellikle adaçayı ile yapılan tütsü insanı sakinleştirir ve evde bulunan olumsuz enerjilerin ortadan kalkmasını sağlar.Bu tütsüyü evinizin isteniz yerine koyarak değerlendirebileceğiniz gibi evin içinde dolaştırabilirsiniz.

   

  En Çok Okunanlar