Pazartesi sendromuyla nasıl başa çıkılır?

0
12

Yoğun iş temposu, uzun süren mesai saatleri, trafikte kaybedilen vakit ve kişinin kendine ayırabildiği zamanın oldukça az olması modern insanın sorunlarından sadece birkaçı… Beş günlük çalışma rutininin kısa molası olan hafta sonu tatilimizin finali pazartesi, bünyede adeta buhrana dönüşebiliyor ve pazartesi sendromu olarak kendini gösteriyor. Söz konusu sendrom, işini sevmeyen bireylerde daha fazla görülürken, iş yükünün ve sorumlulukların artması kişide kaygı ve huzursuzluk olarak ortaya çıkıyor.
Pazar günü akşam saatlerine doğru başladığı bilinen pazartesi sendromunun nedenlerinden biri de yeni başlayan haftanın öngörülemeyen getirileri olabiliyor. Kişinin, yeni haftada karşılaşacaklarını kestiremiyor olması ve kendini olumsuza şartlaması, sendromun sebeplerinden yalnızca biri.
Uzmanlara gore sendromun temel sebebi; pazartesi günü haftalık iş akışını belirleyememek ve bunun yanı sıra haftanın ilk gününden itibaren hafta sonunu planlamak ancak planları netleştirememekten geçiyor.
Çalışan kesimin yanı sıra, okul dönemindeki çocuklarda okulu ve arkadaşları benimseyememe olarak kendini gösteren pazartesi sendromu bir depresyon değil; adapte olamama durumudur.

Pazartesi sendromu nasıl aşılır?
Pazartesi sendromu kendini genellikle işe gitmeyi istememek, yorgunluk ve halsizlik, uykulu olma hali, konsanstre olamamak şeklinde gösterir. Zihinlerimizdeki pazartesi algısını kırmak elbette mümkün. Peki bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz? İşte ipuçları…
• Stres hormonlarını artıran olumsuz düşüncelerden uzaklaşmak,
• Haftanın ilk gününe ait önemli iş planları yapmamak,
• İş toplantılarını haftanın ilk gününe koymamak,
• Ev işleri, kişisel bakım, temizlik, alışveriş gibi aktiviteleri pazar gününe bırakmamak,
• Pazar gününü dingin ve hafif geçirmek,
• Uyku düzenini sağlayacak bitki çayları tüketmek,
• Pazartesi günü için ilgi alanlarına ait etkinlik planı yapmak, iş çıkışı yakın arkadaşlarla bir araya gelmek.