More
  Ana SayfaYaşamÖzgüvenli Olmanın 10 Önemli Adımı

  Özgüvenli Olmanın 10 Önemli Adımı

  Özgüven bir kişilik özelliğidir. Özgüven kişinin kendi olumlu ve olumsuz özelliklerini, kendi hakkında düşüncelerini içeren bir tutumdur. Kişinin kendini tanıması onun hayatta atacağı adımlarda kendinden emin olmasını sağlar. Böyle kişilere toplumda özgüven sahibi olarak adlandırılır. Özgüven eksikliğinin başlıca belirtileri ; sosyal ortamdan kaçınma, hayır diyememe, sürekli kendini başkalarıyla kıyaslama, fikrini açıkça belli edememe, risk alamamadır. Bu bir çeşit psikolojik rahatsızlıktır ve çözülmesi gereklidir. Siz de saydığımız başlıca belirtilerden birine sahipseniz bu yazı size yardımcı olacaktır. Hadi gelin nasıl özgüven sahibi ya da daha özgüvenli olmanın önemli adımlarına bakalım.

  1)Kendinizi değerlendirin.

  Özgüvenli olmanın ilk adım kendinizi bilmeniz, tanımanız, eksiklerinizin farkında olmanızdır. Eksiklerinizin farkında olmanız onları doldurabileceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda başarısız olmaktan korkmamalısınız. Herkesin başarısızlıkları var önemli olan o başarısızlıklardan ders çıkarabilmek ve yola devam edebilmek.

   

  2)Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

  Bu maddeyi tekrar okuyun. Sadece sağlıklı beslenmek neredeyse imkansız bir durum günümüzde. Tabi ki abur cubur ve sağlıksız besinler tüketeceğiz ama genel olarak sağlıklı beslenmek, hem vücudunuz hem de zihin sağlığınız için oldukça iyidir. Zihin sağlığı, özgüven için çok önemlidir.

  3)Hayır demeyi öğrenin.

  İnsanların en büyük özgüven sorunu hayır diyememek. Bunun temelinde insanları kırmamak, incitmemek yatıyor. Nazik

  bir insan olmak her söylenene evet demek değildir. Size uygun olmayan ya da canınızın istemediği her duruma hayır demeyi öğrenin. Zor olabilir ama başarabilirsiniz.

  4)Dış görünüşünüze özen gösterin.

  Kıyafetlerin insanlar üzerinde etkisi olduğunun bence hepimiz farkındayız. Günlük hayatta dış görünüşüne dikkat etmek sizi daha iyi hissettirebilir. Bu adım küçük ama etkilidir.

  5) Çevrenizdekilerle konuşun.

  İnsanların yaratılışları gereği iletişim kurmaları gereklidir. Hiç tanımadığınız bir işletmeciye, temizlikçiye ya da asansörde karşılaştığınız herhangi bir yabancıyla en ufak bir konuşma emin olun sizi çok iyi hissettirecek.

  6) Size iyi gelmeyen insanlardan uzaklaşın.

  Biz insanlara yakınımızdaki biriyle aramızın bozulması hayatımızın sonu gibi gelir. Ama bu durum böyle değildir. Sizi olumsuz etkileyen insanlardan en yakınınız bile olsa uzaklaşmalısınız. Sizi seven ve değer veren kişiler sizi olumsuz etkilemez.

  7) Kendinize iyi davranın.

  İnsanlar başkalarına yapmayacakları davranışları genelde kendilerine yaparlar. Kendinize acımasızca davranmaktan vazgeçin. Geçmişte yaşadıklarınızdan, yaptıklarınızdan dolayı kendinizi suçlamayı bırakın. Geçmişte yaşamayın. Kendinize bir bebeğe davranır gibi davranın. Kendinize sürekli ne kadar değerli olduğunuzu hatırlatın.

  8)Olumsuz düşünceleri kafanızdan atın.

  Özgüveni düşüren en önemli davranış sürekli olumsuz düşünmektir. Sürekli olumsuzu kötüyü düşünmekten vazgeçin. Vazgeçemiyorsanız bir kağıda yazıp yakın. Yanan kağıt gibi olumsuz düşüncelerin kafanızdan çıkıp gittiğini düşünün.

  9) Kendinizi geliştirin.

  Bilgili olmak özgüveninizi yükseltir. Sevdiğiniz alanlara yönelin. Bir kursa yazılabilir veya spora başlayabilirsiniz. Hayatınızda önceliğiniz kendiniz olsun. Sürekli kendinizi geliştirin.

  10) Göz temasından kaçınmayın.

  Karşı tarafın sizin özgüveninizin yerinde olduğunu düşündürmek istiyorsanız göz temasını iyi ayarlayın. Gözünüzü kaçırmayın ya da sürekli karşınızdakinin gözünün içine bakmayın. Gözünüzü kaçırırsanız sizin özgüvensiz olduğunuzu düşünebilir, gözünüzü ayırmazsanız da rahatsız olabilir.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın