More
  Ana SayfaGenelÖz Güven Nedir? Öz Güven Nasıl Kazanılır?

  Öz Güven Nedir? Öz Güven Nasıl Kazanılır?

  Öz güven kişilerin toplum içinde kendilerini ne kadar yeterli hissedip hissetmediklerine verilen isimdir. Bir ortama girdiğinizde kendinizi güvensiz ve rahatsız hissediyor ya da insanlarla iletişim kurmaktan rahatsız oluyorsanız  bu öz güven eksikliğinden kaynaklanan bir sorun olabilir. Peki, öz güven nasıl kazanılır? Öz güven nedir?

  Öz güven hayatta başarılı olma ve istediklerini elde etme konusunda son derece önemlidir. Bununla beraber insan ilişkilerinde de öz güven sahibi olmak sizi her zaman bir adım öne taşır. Öz güven sahibi olan kişiler hayatta daha başarılı olurken öz güven eksikliği yaşayanlar kendi yeteneklerini tam olarak  gösteremedikleri için geri planda kalabilir. Öz güvensizlik aile içinde küçük yaşlarda başlayabileceği gibi sonraki yaşamda insan ilişkilerinde yaşanan bazı sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. 

  Öz güven sahibi olabilmek için her zaman hayata olumlu bakmak ve yeteneklerinizin farkında olmanız gerekir. Bunun dışında şunları yaparak öz güven kazanabilirsiniz.

  Öz Güven Nasıl Kazanılır?

  Her şeyden önce neden öz güven sahibi olmadığınızı kendinizi bazı konularda neden geri çektiğinizi tanımlamanız gerekiyor. Size rahatsızlık veren ve başka insanların içinde kendinizi güvensiz hissetmenize neden olay nedir? Kendi bedeninizde var olan ve kusur olarak düşündüğünüz bir özelliğiniz mi? Yoksa belli konularda kendinizi yetersiz hissetmeniz mi? Bunu iyi düşünmeniz ve buna göre bir yol haritası çıkararak hareket etmeniz gerekiyor.

  Bu durumları tanımladıktan sonra bunu arkadaşlarınıza ya da ailenize anlatmalısınız. Bu düşünceler içinizde kalırsa sizi daha fazla rahatsız eder. Ayrıca, şunu asla unutmayın: Kimse mükemmel değildir ve herkes pek çok konuda hata yapar. Önemli olan bu hataların üzerinde çok fazla durmamak ve sürekli olarak kendini suçlamamak. Eksik olan yönlerinizin farkına varın ama hayatınızı bunların üzerine kurgulamayın. 

  Her zaman güçlü olan yönlerinize odaklanın. İyi yemek yapıyorsanız ya da iyi resim çizebiliyorsanız bunların üzerine giderek bu yeteneklerinizi geliştirin. Pozitif olmaya çalışın. Çünkü negatif düşünceler hem hayata olan bakışını olumsuz yönde etkiler hem de öz güveninizi düşürür. 

  İnsanların sözlerini önemsemeyin. Bu sadece öz güveninizi artırmanız için değil, ruhsal sağlığınızı korumanız içinde önemli. Çevrenizde sürekli sizi eleştiren ve sizin güveninizi kıran kişiler varsa onları yavaşça hayatınızdan çıkarın.

  En Çok Okunanlar