More
  Ana SayfaDÜNYAÖtanazi Nedir? Ötanazi Yasal Mı? Ötanazi Hangi Ülkelerde Serbest?

  Ötanazi Nedir? Ötanazi Yasal Mı? Ötanazi Hangi Ülkelerde Serbest?

  İspanya’da ötanazinin yasallaşması için ortaya atılan kanun teklifinin kabul edilmesiyle beraber ülkede ötanazi yasallaştı. İspanya’da yasallaşan ötanazi tüm dünyada ve Türkiye’de gündeme geldi. Peki, Ötanazi Nedir? Ötanazi Yasal Mı? Ötanazi Hangi Ülkelerde Serbest?

  İspanya’da yasallaşmasının ardından pek çok insan ötanazi nedir? sorusunun cevabını aratmaya başladı. Her ne kadar ötanazi bazı ülkelerde yasal olsa da bazı ülkelerin şiddetle karşı çıktığı bir durum. Ötanazi sürekli olarak tartışma konusu olan bir uygulama.

  Ötanazi Nedir?

  Ötanazi, büyük acılar çeken bir hastaya yüksek dozda ilaç vererek ya da yaşam destek ünitesini ondan ayırarak kişinin acısız ya da çok az acılı şekilde yaşamla olan bağını koparma anlamına gelir. Artık acılarına dayanamayan bir insanın ya da hayvanın yaşamına son vererek acılarını dindirme anlamı taşır. Ötanazi dünya üzerinde pek çok ülkede yasal değildir. Buna karşın pasif ötanazi bazı ülkelerde farklı koşullar altında uygulanır.

  Ülkemizde ötanazi yasal değildir. Hastaya ötanazi uygulayan doktor 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na göre, tasarlayarak adam öldürme suçu işlemiş sayılır ve ömür boyu müebbet cezası ile karşı karşıya kalabilir.

  Ötanazi Hangi Ülkelerde Serbest?

  Bazı ülkelerde şiddetle karşı çıkılan ve yasak olan ötanazi birbirinden farklı ülkelerde yasaldır ve uygulanır. Belçika, Hollanda, Lüksemburg gibi ülkelerde ötanazi yasal ve günümüzde uygulanıyor. Dünyada ötanaziyi ilk kez yasal hale getiren ülke, Hollandadır. Hollanda ve Belçika’da 12 yaşından büyük çocuklar için ötanazi uygulanıyor. İspanya ise ötanazi yasasını kabul eden dördüncü Avrupa ülkesi oldu.

  En Çok Okunanlar