More
  Ana SayfaGenelÖmer Hayyam Kimdir? Ömer Hayyam Takvimi Nedir?

  Ömer Hayyam Kimdir? Ömer Hayyam Takvimi Nedir?

  Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde konu edilmesinin ardından dizinin hayranları Ömer Hayyam’ın hayat hikayesini merak etmeye ve araştırmaya başladı. Peki, Ömer Hayyam Kimdir? Ömer Hayyam Takvimi Nedir? Bu soruların cevaplarını merak edenler için araştırdık.

  TRT 1 ekranında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Ömer Hayyam’dan bahsedilmesi ünlü şair ve filozofun hayatının araştırılmasına neden oldu. Diziyi izleyenler Ömer Hayyam Kimdir? sorusunun aratamaya başladı.

  Ömer Hayyam Kimdir?

  Yazdığı rubailer ile bilinen ünlü felsefecinin asıl adı Giyaseddin Ebu’l Feth Bin İbrahim El Hayyam’ dır. İran ve doğu edebiyatında önemli bir yere sahip olan Hayyam, edebiyatta rubai türünün kurucusu olarak kabul edilir. Rubaileri sadece İslam edebiyatında değil, Avrupa kıtası başta olmak üzerinde dünyada pek çok ülkede değer görmüş ve çevrilmiştir.  İbn-i Sina’dan sonra Doğu’nun yetiştirdiği en büyük bilgin olarak kabul edilen Ömer Hayyam’ın Matematik, fizik, astronomi ve tıp alanlarında birçok icadı ve eseri bulunuyor.

  Ömer Hayyam, 8 Mayıs 1048’de İran’ın Nişabur kentinde dünyaya geldi. Ömer Hayyam’ın babası bir çadırcıydı ve soyadı olan Hayyam acem dilinde çadırcı demekti. Ömer Hayyam’ın soyadı bu kelimeden gelir. Sadece yaşadığı dönemde değil ölümünüm ardından dünyanın en büyük bilgilerinden biri olarak gösterilen Ömer Hayyam, fıkıh, ilahiyat, edebiyat, tarih, fizik ve astronomi konularında büyük bir bilgi birikimine sahiptir.

  Ömer Hayyam,  İbni Sina’nın Temcid (Yücelme) adlı eserinin yorum ve tercümesini yapmış, ayrıca Cebir ve Geometri Üzerine, Fiziksel Bilimler Alanında Bir Özet isimli bir kitap hazırlamıştır.

  Bunların yanı sıra Varlıkla İlgili Bilgi Özeti, Oluş ve Görüşler, Bilgelikler Ölçüsü, Akıllar Bahçesi isimli eserleri ortaya koydu. Ömer Hayyam’ın en önemli eseri ise En büyük eseri Cebir Risalesi’dir.

  Hayyam, binom açılımını ve bu açılımdaki katsayıları da bulan ilk kişidir. Ömer Hayyam denklemlerle ilgili başarılı çalışmalar yapmıştır. İran ve doğu edebiyatında rubai türünün kurucusu olan Ömer Hayyam’ın rubaileri onun İslam dünyasının en büyük şairlerinden biri olmasını sağladı.

  Ömer Hayyam Takvimi Nedir?

  Ömer Hayyam, 21 Mart 1079 yılında tamamladığı Celali Takvimini ortaya çıkarmak için uzun zaman çalışmıştır. Bugün kullanılan Gregoryen Takvimi 3330 yılda bir gün hata verirken, Ömer Hayyam’ın hazırladığı Celali Takvimi güneş yılına göre düzenlenmiştir ve 5000 yılda bir gün hata verir.

  Celali Takviminde yılbaşı 9 Ramazan 471 yani 15 Mart 1079 yılına denk gelen gündür. Hicret yılı başlangıç noktası olarak görülür. Celali Takvimi, ekonomik işlerin düzenlemesinde kullanıldı. Takvimde 1 yıl, 365 gün 6 saat olarak kabul edilir. Takvim, matematik kurallarına göre değil, astroloji kurallarına göre hazırlanmıştır.

  En Çok Okunanlar