Elinize kağıt kalem alın veya telefonunuzdan bir uygulama açın ve not etmeye başlayın. İşte dünya gözüyle mutlaka görmeniz gereken nefes kesici yerlerin listesi:

1. Giza Piramitleri, Mısır

Dünyanın Yedi Harikası arasında gösterilen Giza Piramitleri, gerçekten ölmeden önce görmeye değer. Tarihi MÖ 2560 yılına kadar uzanan Büyük Piramit, 3.800 yıl boyunca insan tarafından yapılan en uzun yapı olarak biliniyordu.

2. Stonehenge, İngiltere

İngiltere’nin güneyinde bulunan ve büyük taşlardan oluşan Stonehenge hakkında pek çok gizemli hikaye bulunuyor. Bu 25 tonluk devasa kayaların oluşturduğu muhteşem manzara, ölmeden önce görülmesi gerekenlerden biri.

3. Salar de Uyuni, Bolivya

10.582 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni, aslında birçok gölün birleşimiyle oluşmuş. Özellikle yağmurlu günlerde yansıtma özelliği artan göl, devasa bir aynaya dönüşüyor ve nefes kesici bir görüntü oluşturuyor.

4. Büyük Kanyon, Arizona, ABD

Binlerce yıl boyunca Colorado Nehri’nin oyarak oluşturduğu Büyük Kanyon, gözle görmeden ne kadar muazzam olduğu anlaşılamayan yerlerden biri. Öyle ki devasa kayaların yüksekliği bazen 200 kilometreyi bulabiliyor.

5. Easter Island, Rapa Nui, Şili

İngiltere’deki Stonehenge gibi Easter Island’daki heykellerin sırrını da kimse bilmiyor. Ancak bu taş heykellerin, ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunduğu bir gerçek.

6. Reed Flute Mağarası, Çin

Çin’in 1.200 yıldır en çekici yerlerinden biri olan Reed Flute Mağarası, bugün renkli ışıklarla aydınlatılıyor ve 240 metre derinliğindeki mağara, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

7. Çin Seddi

İnsan eliyle yapılan ve binler metre uzunluktaki bu devasa yapı, tarihi dokusunun yanı sıra ziyaret edenlere muhteşem bir doğal atmosfer de sunuyor.

8. Kuzey Işıkları, İzlanda

Kuzey Işıkları, ölmeden önce mutlaka görmeniz gerekenler listesinde yer almalı. Dünya üzerinde yaşayabileceğiniz en büyüleyici deneyimlerden biri.

9. Lençois Maranhenses, Brezilya

Tertemiz, bembeyaz kum tepecikleri kristal rengi deniz suyuyla buluştuğunda büyüleyici bir manzara ortaya çıkıyor. Heyecan verici bir deneyim için Lençois Maranhenses’i görülecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

10. Viktorya Şelalesi, Livingstone, Zambiya

Eğer ölmeden önce gerçekten çok etkileyici bir şeyler görmek istiyorsanız, Viktorya Şelalesi mutlaka listenizde olmalı. Yaklaşık 1,6 kilometre genişliğinde ve 107 metreden akan suyu bir hayal edin. Saniyede yaklaşık 1 milyon litre su akan Viktorya Şelalesi, dünyanın en geniş şelalesi olarak biliniyor.

11. Maçu Piçu, Peru

Tarihi 15’inci yüzyıla dayanan ve İnka toplumuna ait eski bir şehir olan Maçu Piçu, Kutsal Vadi olarak bilinen bölgedeki bir dağın üzerine kurulmuş. Restore edilmiş kent, İnka tarihine ışık tutuyor ve mükemmel bir manzara sunuyor.

12. Angkor Wat, Kamboçya

Eski bir Hindu ve Budist tapınağı olan Angkor Wat 12’inci yüzyılda inşa edilmiş. Bugün ise mimari bir harika olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

13. Büyük Mavi Çukur, Belize

Belize kıyılarında yer alan Büyük Mavi Çukur, bir deniz altında yer alan bir obruk. Dünyanın en çok bilinen dalış noktalarından biri olan Büyük Mavi Çukur’da derinlik 120 metreyi geçiyor.

14. Dünyanın Sonundaki Salıncak, Banos, Ekvador

Ekvador’un Banos şehrinde Casa del Arbol denilen bir ağaç ev bulunuyor. Aktif bir volkan manzaralı bu ağaç evin kıyısında kurulmuş olan salıncak, hiçbir güvenlik önlemi olmadan binme cesaretini gösterebilen maceraperestleri ağırlıyor.

15. Araşiyama Bambu Bahçeleri, Kyoto, Japonya

Zaman zaman bambu ormanı diye de bilinen Araşiyama Bambu Bahçeleri, dünyanın en meşhur yürüyüş ve bisiklet rotaları arasında yer alıyor.