Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Öfkeyle Nasıl Başa Çıkılır?Simgolo

30 Temmuz 2021 - 04:09

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Öfkeyle Nasıl Başa Çıkılır?

Son Güncelleme :

05 Mart 2021 - 14:23

1

Çok basit olaylar bile sinirlerinizin bozulmasına neden oluyorsa ya da ani öfke patlamaları yaşıyor ve buna engel olamıyorsanız bir öfke kontrolü sorununa sahip olabilirsiniz. Peki, öfke kontrolü nasıl sağlanır? Öfkeyle nasıl başa çıkılır?

2

Öfke kontrolü, sinirlerinize hakim olmadığınız zamanlarda öfkeyle baş etmek için size yardımcı olan bazı durumlara verilen isimdir. Son zamanlarda kendinizi eskisinden daha öfkeli hissediyor hatta olur olmadık yerlerde öfkenize yenik düşerek bağırıp çağırıyorsanız davranışlarınız bir soruna işaret ediyor olabilir. Gün içinde pek çok şeye sinirlenebilirsiniz ancak, bu sinire engel olmak ve sonraki süreçte yaşanacak can sıkıcı olaylardan kendinizi kurtarmak için öfkenize engel olmalısınız. Bunları öğrenmek için öfke kontrolü nasıl sağlanır isimli yazımızı okumaya devam edin.

3

Öfkenin insani ilişkilerinizi yönetmesine izin vermeyin. Öfke patlaması yaşadığınız anlarda kırdığınız kişiler olabilir. Bu süre geçtikten sonra gerekirse onlardan özür dileyin ve sakin bir dille neden bu kadar sinirlendiğinizi onlara izah edin.

4

Eğer öfkelenmenizin sebebi gün içinde yaşadığınız stres ise bu stresle baş etmenin yollarını bulun. Stres sizi olduğunuzdan daha sinirli biri yapar hem mental hem de beden sağlığınızın olumsuz olarak etkilenmesine neden olur. Sizi strese sokan işiniz ya da birisi olabilir. İlk önce bu sorunları çözmelisiniz.

5

Öfke kontrolü yapmanız için ilk önce öfkenizin farkına varın ve bunu kabullenin. Kabul ettiğiniz takdirde sorunun çözümü kendiliğinden daha hızlı gelecektir. Eğer öfke kontrolü konusunda bir sorun yaşıyor ve çözüm bulamıyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

6

Öfke kontrolünü sağlamanın en mantıklı yollarından biri spor yapmaktır. Spor sadece beden sağlığınız değil ruhsal sağlığı da destekler. Alışkanlık haline gelen spor, öfkenizin zamanlar azalmasına yardımcı olacaktır. Fiziksel aktiviteler beyinde bulunan serotonin hormonun yani mutluluk hormonunun harekete geçmesini sağlar ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

7

Öfkenlemeye başladığınızı anladığınızda nefes egzersizleri yaparak bundan kurtulabilirsiniz. Öfkeden çılgına dönmüş bile olsanız bir an kendinize gelin ve iç sesinizi dinleyin. Diyaframdan derin nefesler almak ve kendi kendinizi sakinleştirmek en etkili yollardan biridir. Bu nefes egzersizlerini günlük rutininiz haline getirebilirsiniz.