Dünyada mobil cihazlar üzerinden yapılan ödemelerde işlem hacmi 2017 yılında 700 milyar dolar civarında oldu. Bu rakamın, 2026 yılında 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Tüketicilerin mobil ödeme sistemleri kullanımına olan ilgileri hızla artıyor. Mobil ödeme işlem hacmi, 2017 yılında dünyada yaklaşık 700 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılında, bu rakamın 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Yapılan araştırmalar, mobil ödeme sistemleri kullanımında en hızlı artışın, Asya, Latin Amerika ve Afrika’da gerçekleştiğini ortaya koyuyor.
Özellikle Çin ve Hindistan, mobil ödeme sistemleri kullanımına öncülük eden Asya ülkeleri. Çin’deki mobil ödemeye olan ilginin arkasında, bu ülkedeki kart kullanım oranının dünyanın kalan kısmına göre daha düşük olması ve e-ticarete olan ilgi var. Afrika kıtasını mobil ödemeler konusunda öne çıkaran ise, bir zorunluluk. Kıtada bankacılık sistemi yaygın bir örgütlenmeye sahip değil.
Ancak Afrikalıların yüzde 70’i akıllı telefon kullanıyor. Yani, Afrikalılar bankacılık hizmetlerine mobil cihazları üzerinden ulaşıyorlar. Türkiye de mobil ödeme sistemleri kullanımında oldukça aktif. Araştırma kuruluşu GfK’nın 20 ülkeyi kapsayan “2018 Teknoloji Trendleri” başlıklı araştırmasında, tüketicilerin yüzde 30’u, ödemelerini mobil cihazları üzerinden yapmayı tercih ettiğini belirtirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 45 ile genel ortalamanın üstünde seyrettiği görülüyor.