More
  Ana SayfaGÜNDEMNil Burak Kimdir?

  Nil Burak Kimdir?

  Nil Burak başrolünde Özcan Deniz’in yer aldığı Seni Çok Bekledim dizisine konuk oyuncu olarak katıldı. Bu olayın ardından herkes Nil Burak kimdir? diye internet sitelerinde araştırma yapmaya başladı. Eğer sizlerde Nil Burak Kimdir? Nil Burak Kaç yaşında? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edin. 

  Bu sezonun iddialı yapımlarından biri olan Seni Çok Bekledim dizisinde bir sürpriz yaşandı. Türk sanat müziğinin güçlü sesi Nil Burak dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. 

   

  Nil Burak Kimdir?

  Nil Burak, 27 Nisan 1948 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dünyaya gözlerini açtı.Üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak doğmuştur.  Gerçek adı Pembe Nihal Munsif’tir. Nil Burak’ın sesinin güzelliği küçük yaşlarda fark edildi. Bir süre sonra Burak, Kıbrıs Güzel Sanatlar Derneği’nin korosunda şarkı söylemeye başladı. 

  Bu sırada eğitimine Kıbrıs Amerikan Kız Koleji’nde devam etti. 1963 yılında Kıbrıs’ta yaşanan siyasi olaylar ve Rumların baskıları nedeniyle yaşadığı Lefke’den ayrılarak Lefkoşa’ya yerleşti.

  Daha sonra İngiltere’ye halasının yanına gitti. Burak burada da sanatını icra etmeye devam etti.  Londra Gallipoli Restaurant’ta sahneye çıktı.

  1975 yılında İstanbul’da kariyerin dönüm noktalarından birini yaşadı. Bir gece İstanbul’un o dönemdeki en önemli gece kulübü olan Playboy’a eğlenmeye gitti. Sadri Alışık tarafından sahneye davet edildi ve şarkılar söyledi. Gösterdiği performansın ardından Playboy’dan kendisine sahneye çıkma teklifi geldi. O gece Nil Burak’ı dinlemeye gelenlerin arasında Zeki Müren’de vardı ve Nil Burak’a şu an kullandığı ismi o verdi. 

  Playboy’da sahne almaya başlamasının ardından 2 ay geçtikten sonra Maksim Gazinoları’nda çalışmaya başladı. Nil Burak, 16 yıl boyunca Maksim’de çalıştı.

  Ses sanatçılığının yanında Ali Poyrazoğlu, Şemsi İnkaya, Atilla Arcan, Yalçın Menteş ve Oya Başar – Levent Kırca gibi usta isimlerle kabare show programları yaptı.

  En Çok Okunanlar