More
  Ana SayfaGenelNevruz Ne Zaman? 2021 Nevruz Bayramı Ne Zaman?

  Nevruz Ne Zaman? 2021 Nevruz Bayramı Ne Zaman?

  Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı her sene dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanıyor. Balkan topraklarından İran’a kadar çeşitli coğrafyalarda kutlanan Nevruz Bayramı havaların ısınmasını ve baharın gelişini haber veren bir bayramdır. Peki, Nevruz Ne Zaman? 2021 Nevruz Bayramı Ne Zaman?

  Orta Asya devletlerinden tutunda Balkanlara kadar pek çok kültür ve ülke kendi kültürleri ile birleştirerek Nevruz’u çeşitli şekillerde kutlarlar. Renkli kıyafetlerin giyildiği ve bazı eğlencelerin yapıldığı Nevruz Bayramı, baharın uyanışını sembolize eder. Nevruz Türk kültüründe de kendine geniş yer bulmuş bir gündür.

  2021 Nevruz Bayramı Ne Zaman?

  Çok eski bir bayram olan Nevruz, günümüzde hala canlılığını korumaya devam ediyor. Kelime olarak “Yeni Gün” anlamına gelen Nevruz her yıl 21 Mart tarihinde kutlanıyor. 21 Mart tarihinde gece ile gündüz eşitlenirken güneş güney yarım küreden kuzey yarım küreye dönmeye başlıyor. Güneşin dönmesi ile beraber havalar ısınıyor ve doğa uyanmaya başlıyor. Bu bayram Türkiye’de 20 Mart tarihinde kutlanıyor.

  Nevruz Bayramı Orta Asya’da yaşayan Türkler için büyük önem taşır. Türkler Nevruz bayramını hem baharın gelişini hem de Türklerin Ergenekon’dan çıkışını anmak için kutlarlar. Nevruz Türklerde Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi isimlerle bilinir. Türklerin eski takvimlerinden biri olan Oniki Hayvanlı Türk Takviminde yer alır ve bu takvime göre çok uzun yıllardır Türkler tarafından kutlanılır. Nevruz Azerbaycan Türkleri,  Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri arasında yaygın bir gelenektir.

  Bunların dışında Nevruz İran mitolojisinde de kendine geniş bir yer bulmuştur. Nevruz kelimesi Persçe kökenli bir kelimedir. Nevruz Bayramı efsanevi Pers Kralı Çemşid’e kadar uzanır. Bu tarih persler için yerleşik hayata geçmelerinin bir yıl dönümüdür.

  En Çok Okunanlar