Türkçeye “yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman” şeklinde çevirdiğimiz HIIT antrenmanlar, aralıklı antrenmanlar arasında son zamanlarda en popüler olan egzersiz şekli. Aralıkları 10 saniyeden 4 dakikaya kadar farklılık gösteren bu egzersiz türü, genellikle 30 dakika kadar süren yoğun antrenmanlar olarak biliniyor. Aslında HIIT antrenmanların bu kadar popüler olmasının nedeni de bu: az zamanda çok iş.

Aşağıda HIIT antrenmanlarla ilgili en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını bulabilirsiniz:

1HIIT antrenmanların faydaları neler?

Araştırmalar, HIIT egzersiz türünün diğer egzersiz türlerine göre daha fazla yağ yaktığını ortaya koyuyor. Ancak HIIT’in tek faydası bu değil. Aynı zamanda iyi bir dayanıklılık antrenmanı olan HIIT, kas yoğunluğunu da daha hızlı bir şekilde arttırıyor.

2Kimler HIIT yapabilir?

Hareketsiz bireyler, tip-2 diyabeti olanlar, kalp hastaları ve hareketli yaşama sahip kişiler HIIT antrenman yapabilir. Bu bireyler üzerinde HIIT antrenmanın olumlu etkileri şimdiye dek yapılan araştırmalarca gözlemlenmiştir. Ancak yine de sağlık sorunu olanların HIIT egzersize başlamadan önce doktorlarından onay alması gerekir.

3HIIT güvenli mi?

Bu sorunun cevabı, genel olarak evet. Fakat bu biraz da sizin spor geçmişiniz, sağlık durumunuz ve kondisyonunuzla ilgili. HIIT antrenmana başladıktan sonra protokollere uygun bir şekilde uymanız durumunda, yani antrenmanınızın yoğunluğunu uygun şekilde arttırdığınızda bir sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Öte yandan hafta boyu sadece HIIT egzersiz yapmanız önerilmemekte, diğer egzersizleri de yapmanız gerekmektedir.

4HIIT antrenmanda uygulanabilecek en iyi egzersizler nelerdir?

Yüksek tempoda eliptik bisiklet, koşu, kettlebell ve merdiven çıkma gibi egzersizler HIIT antrenmanların en iyi egzersizleridir. Bunların dışında ip atlama, box, yüzme gibi egzersizler de HIIT antrenmanlara dahil edilebilir.

5HIIT yaparken ağırlık kaldırmak doğru mu?

Evet. Eğer amacınız kas inşa etmek ise başlıca hedefiniz ağırlık kaldırmak olmalıdır. Ancak yine de ağırlık kaldırma egzersizinizi HIIT yapmadığınız günlerde yapmanız önerilir. HIIT antrenmanlarda yapılan koşu, bisiklet, ip atlama gibi egzersizler alt vücuda yönelik olduğu için, üst vücuda yönelik ağırlık kaldırma çalışmalarınızı farklı günlerde yapmanız daha verimli olacaktır.

6HIIT’ten sonra nasıl beslenmeliyim?

HIIT antrenmandan sonra yemeni gerekenler, diğer egzersizlerden sonrakilerle aynıdır. Protein, karbonhidrat ve yağlardan oluşan dengeli bir öğün tüketmeniz bu durumda yeterli olacaktır.

Egzersiz rutininize ekleyebileceğiniz yeni antrenman türleri arıyorsanız HIIT tam size göre. Özellikle kilo kontrolünün sağlanmaya çalışıldığı durumlarda faydalı olan HIIT, spor yapmak için çok vakti olmayanlar için de ideal.