More
  Ana SayfaGenelNeden Kabus Görürüz? Kabus Görme Nedenleri Nelerdir?

  Neden Kabus Görürüz? Kabus Görme Nedenleri Nelerdir?

  Kabus görmek pek çok insanın hayatının bellli bir döneminde yaşadığı bir durumdur. Kimi insanlar hayatında en azından birkaç kez kabus görmüştür. Bazı insanlar çok az kabus gördüklerini anlatsalarda bazı insanlar çok sık aralıklarla kabus görebiliyor. Kabus görmek genellikle psikolojik durumlarla, o akşam yenilen yemekle ya da gün içinde yaşanılan sıkıcı bir durumla ilişkilendirilse de farklı nedenleri olabiliyor. Peki, neden kabus görürüz? Kabus görmenin nedenleri nelerdir? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

  Bazen içinde bulunduğumuz koşullar canımızı sıkar ve mutsuz olmamımıza neden olur. İşte bu mutsuzluk hali, geceleri rüyalarımıza giriyor. Hatta misafirliğe gittiğiniz evde gece yatıya kaldıysanız ve yattığınız yeri  yadırgadıysanız hoş olmayan rüyalar görebilirsiniz.

  Neden Rüya Görürüz?

  Neden kabus görürüz sorunusun cevabını bulmadan önce cevaplamamız gereken başka bir soru var. Neden rüya görürüz? Rüyalarla alakalı olarak araştırma yapan pek çok bilim insanı var. Yapılan araştırmalara göre gördüğümüz rüyaların önemli bir kısmının uyumadan önce yaşadığımız son 24-48 saat arasındaki olaylar güçlü bir bağlantısı var. Rüyalar genellikle uykunun REM evresinde görülüyor. Bu evre ise acının ve hüznün uyurken en çok hissedildiği evredir. Yani bir başka ifade ile rüyalar uyanıkken yaşadıklarımızın fotoğrafını çekiyor.

  Son zamanlarda yapılan araştırmalarda şu an dünya üzerinde bulunan insanların kabus görme sürelerini arttığı ortaya çıktı. Bunun nedeni olarak ise pandemi gösteriliyor. Sürekli evde vakit geçiren ve arkadaşları ile sosyalleşemeyen insanlar daha fazla kabus görme eğiliminde oluyorlar. Sosyal medyada uzun saatler geçirmek ve başka bir yaşamsal aktiviteye katılmamak insan beynini zorluyor. Bu da kabusların daha sık görülmesine neden oluyor. Bilinçaltımızda biriken tüm olumsuzluklar biz farkında olmasak da beyin tarafından işleniyor ve kabus olarak bize geri dönüyor.

  Kabus Nasıl Engellenir?

  Kabus görmeyi bazı kurallara uyarak engeleyebilirsiniz. Uyumadan önce alkol, kahve içmemeye ya da ağır besinler tüketmemeye dikkat edin. Gün içinde stres ve kaygı seviyenizi düşürmeye çalışın. Yatmadan önce ilham veren bir film izleyebilir ya da egzersiz yaparak olumsuz fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Son olarak kabus görmemek ve sağlığınız için kendinize uygun bir yastık tercih edin.

   

  En Çok Okunanlar