More
  Ana SayfaEKONOMİNaturelgaz Halka Arzı Ne Zaman? Naturelgaz Halka Arzı Oransal Mı Yapılacak? Naturelgaz...

  Naturelgaz Halka Arzı Ne Zaman? Naturelgaz Halka Arzı Oransal Mı Yapılacak? Naturelgaz Yatırımı Nasıl Olacak?

  Naturelgaz Halka Arzı Ne Zaman? Naturelgaz Halka Arzı Oransal Mı Yapılacak? Naturelgaz Yatırımı Nasıl Olacak? Naturelgaz halka arzının ne zaman yapılacağı merakla beklenirken Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bir bülten yayınlayarak halka arzın nasıl olacağını ilan etti.

  Naturelgaz bir süre önce halka arz için başvuru yaptı. Naturelgaz’ın 16.38 milyon TL nominal hisse mevcut pay satışı şeklinde halka arz edileceği duyuruldu. Naturelgaz eğer talep yüksek olursa  3 milyon 136 binlik ek pay satışını da sunacak. Naturelgaz, ek satışları da  eklemesiyle beraber 19 milyon 400 bin TL civarındaki payını satışa sunmuş olacak.

  Halka arz için başvuru yapan ve cevap bekleyen Naturelgaz’a SPK tarafından onay geldi. Dağıtımın oransal olması beklenirken Halka arzda pay satış fiyatı 8.50 lira olarak belirlendi. Halka arzın hangi tarihlerde yapılacağı ise henüz açıklanmadı.

  Naturelgaz Yatırımı Nasıl Olacak?

  Naturelgaz yatırımı şöyle olacak: “Taşımalı doğal gaz sektörünün lideri Naturelgaz, 13 endüstriyel dolum tesisi ve özellikle şehirlerarası yük taşımacılığı ve şehir içi yolcu taşıması yapan otobüs, kamyon gibi ağır vasıtalara hizmet veren 9 Oto CNG istasyonu ve bu altyapıyı destekleyen 56.650 adet CNG silindir, 341 adet CNG tankeri, 22 araçlık çekici filosu ve 67 adet endüstriyel CNG kompresörü ile Türkiye’deki en yüksek CNG dolum kapasiteli tesis ve oto CNG istasyonu ağına sahip bulunmaktadır.

  Buna ek olarak, Socar LNG A.Ş.’nin şirket bünyesine katılması sonrası Naturelgaz 6 LNG kara tankeri, 44 adet LNG stok tankı ve 94 adet buharlaştırıcı ile müşterilerine LNG de tedarik ederek, taşımalı doğal gaz sektöründeki ürün gamını tamamlamıştır. Hem tesis ve istasyon altyapısı, hem de dökme gaz satış hacmi bakımından Avrupa’nın önde gelen taşımalı doğalgaz şirketlerinden birisi olan Naturelgaz, 2020 yılında 173,4 milyon metreküp doğalgaz dağıtımı gerçekleştirerek yüzde 25 pazar payıyla lider konumunu güçlendirmiştir.

  Şirket, orta vadeli büyüme planları kapsamında, altyapısı gelişmemiş, ancak özellikle elektrik üretimi ve sanayi için taşımalı doğalgaz ihtiyacı bulunan Sahra Altı Afrika ülkelerine faaliyet alanını genişletmeyi öngörmektedir.”

  En Çok Okunanlar