More
  Ana SayfaTeknolojiNASA Buldu! Elektrikli Araçlar Hızlı Şarj Olacak

  NASA Buldu! Elektrikli Araçlar Hızlı Şarj Olacak

   

  Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendislerinden bir grup araştırmacı, Uluslararası Uzay İstasyonları için geliştirilen karmaşık ısı transferi sisteminin elektrikli araçlar için de kullanılabileceği keşfedildi. Bu işlem sayesinde elektrikli araçların şarj süreleri 5 dakika ve altına kadar düşebilmektedir. NASA buluşu sayesinde elektrikli araçlar hızlı şarj edilebilecek. Bu günlük hayattaki koşuşturma için büyük bir fayda sağlayabilmektedir.

  Geliştirilen karmaşık ısı transferi sistemi elektrikli arabaların şarj kısımlarına takılabilmektedir. Hızlı şarj etmesi zamandan tasarruf etmeyi sağlamaktadır.

  Elektrikli araçların günümüzdeki en büyük sorunu  şarjının yeterince hızlı dolmamasıydı. Hayatın hızlı akışında arabanızın şarj olmasını beklemek artık mazide kalacak gibi gözüküyor.

  Elektrikli araçların ortalama şarj etme süreleri 20 dakika ile en az 2 saat arası değişebilmektedir. Petrollü araçların depolarının dolma süresilerinden bile daha fazla. Bu süre Nasa sayesinde 5 dakikaya düşebilir.

  Nasa bir blog yazısında ”Bu teknoloji Dünya’da elektrikli bir araca sahip olmayı daha kolay ve daha uygulanabilir hale getirebilir.” ifadelerini kullandı.

  Elektrikli Araç Nedir? Nasıl Şarj Edilir?

  Elektrikli Araç isminden anlaşılabileceği üzere elektrikle çalışan araç türüdür. Bu ara türü gündelik hayatta kullandığımız petrolle çalışan araç türünden farklıdır. Kullanışlı olup olmadığı herkese göre farklılık gösterebilir. Elektrikli aracın içinde bulunan lityum iyon ve bazı piller sayesinde elektrik motoruna güç aktarılıyor. Elektrikli araçların doğa dostu olması, ikinci elde değer kaybetmemesi açısından çoğu kişinin tercihleri arasına giriyor.

  NASA’nın geliştirdiği bu yeni teknoloji sayesinde dünyanın en hızlı elektrikli araçların  şarj cihazlarından 4,6 kat fazlasını sağlayabilmektedir. Bu da şarj etme süresini kısaltmaktadır.

  Aslında şarj etme aşaması çok basit. Aynı petrollü arabalarda olduğu gibi şarj istasyonları bulunmaktadır. yeniden doldurulabilir bataryalar da kullanılabilir(powerbank gibi) ve bu çevreye duyarlı insanlar için çok büyük bir fayda. Elektrikli aracınızı istediğiniz her yerde gerekli bağlantı ekipmanlarını kullanarak şarj edebilirsiniz. Hatta bazen kablosuz şarj özelliği bile bulunmaktadır. Tıpkı telefonlarımız gibi.

  Purdue Üniversitesi bu teknolojiyi geliştirmek için yeni ek ortaklar aramaktadır.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın