Narın Faydaları Nelerdir? Narın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir? - SimgoloSimgolo

31 Temmuz 2021 - 06:29

Narın Faydaları Nelerdir? Narın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme :

04 Mart 2021 - 10:01

1

Dünyanın en sağlıklı meyvelerinden biri olan nar, tam bir vitamin deposu. Zarından kabuklarına kadar faydası saymakla bitmeyen bu meyve, pek çok faydalı bileşen içeriyor. Peki, narın faydaları nelerdir? Narın insan sağlığına faydaları nelerdir?

2

Nar, antioksidan, antiviral ve anti-tümör özelliklerine sahiptir. Bunun dışında A vitamini, C vitamini ve E vitamini ile folik bakımından oldukça zengin bir meyve olan nar insan sağlığa büyük katkı sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda narın yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerdiği ortaya çıktı. Narın kabuğunun altında ince bir zarı vardır ve bu zar meyvenin tanelerini çevreler. İlginç görüntüsü ve lezzetli tadı ile narın faydalarını araştırdık.

3

Stres Düşmanı: Kraliçe Margaret Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, nar suyunu içen insanların stresle daha iyi savaştığı ortaya çıktı.

4

Sindirimi Kolaylaştırır: Nar suyu sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların doğru çalışmasına yardımcı olur. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi rahatsızlıkların giderilmesinde en büyük yardımcılarından biridir.

5

Hafızayı Güçlendirir: Nar suyundaki antioksidanlar ve yüksek konsantrasyonlar Alzheimer hastalığının ilerlemesine engel oluyor.

6

Kanserle Savaşır: Nar suyu prostat kanserinin oluşmasının önüne geçer. Yapılan araştırmalara göre nar suyunun prostat kanserini önlediği ortaya çıkmıştır.

7

C Vitamini Deposu: Nar, aynı turunçgiller gibi tam bir C vitamini deposudur. Günde içtiğiniz bir bardak nar suyu vücudunuzun C vitamini ihtiyacının yüzde 40’ını karşılar.

8

Antioksidan Zenginidir: Nar kırmızı rengini polifenollerden adı verilen bir maddeden alır. İşte bu element çok güçlü antioksidan özellikler gösterir. Bu yüzden nar suyu diğer meyve sularına göre daha fazla antioksidan içerir. Narın içinde bulunan antioksidanlar hücrelerin zarar görmesine engel olarak iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur.

9

Kalbi Korur: Nar adeta doğal bir kalp ilacıdır. Damarları onaran kalp, kalbi korur. Ayrıca, damar tıkanıklıklarına iyi gelir.

10

Diyabeti Azaltır: İnsülin direncini azaltmaya ve kan şekeri düşürmeye yardımcı olduğu söylenen narın bu nedenle diyabetle savaştığı düşünülüyor.