More
  Ana SayfaGenelMutlay Sayan Kimdir?

  Mutlay Sayan Kimdir?

  Mutlay Sayan, zekası ve başarısı ile son günlerde adından söz ettirmişti. Amerika’da Harika Çocuk seçilen Mutlay Sayan kimdir? Mutlay Sayan nereli? İşte başarılı isim hakkında bilgiler…

  Yaşadığı zor hayata rağmen, büyük başarılar elde eden Mutlay Sayan’ın hayatı araştırılmaya ve merak edilmeye başlandı.

  Mutlay Sayan, 1988 yılında Iğdır’da dünyaya geldi. Dünyaya geldiği köyde yaşadıkları maddi sıkıntılar yüzünden daha iyi bir hayat yaşamak için tüm aile İstanbul Bağcılar Güneşli’ye yerleşti. Mutlay Sayan, babasının rahatsızlığı nedeniyle iş hayatına atılmak zorunda kaldı. Sayan ailesi bir tekstil atölyesinde çalışmaya başladılar. Bu süre zarfında Sayan, çalışmak zorunda olması nedeniyle okula gidemedi.

  Mutlay Sayan, 2,5 sene boyunca tekstil atölyesine çalıştı. Daha sonra 13 yaşında okula gitmeye karar verdi. Sayan öğrenim hayatına Üsküp İlkokulunda başladı. Mutlay Sayan, daha sonra Tunceli’de lise eğitimine devam etti.  Başarılı isim, liseyi birincilikle bitirdi. Ayrıca, katıldığı matematik yarışmasında birinci oldu.

  Kazandığı bu yarışma hayatının dönüm noktası oldu. Yarışmada aldığı derece nedeniyle Vermont üniversitesinde yüzde 100 burs aldı. Sayan, Amerika’ya gitti ve Amerika’da bir ailenin yanına yerleşti. Sonraki süreçte Mutlay Sayan, yüzde 100 burslu olarak Vermont Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’ni kazandı. Harvard Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştiren Mutlay Sayan, Radyasyon Onkolojisi alanında bilimsel faaliyetlerini sürdürüyor.

  En Çok Okunanlar